Eller så är det tvärtom, LW krävde sitt namn i loggen för att agerat taxi och därmed varit en del i att cachen kunde loggas?! - GROV SPEKULATION.
Vi vet inte och därför känns det som dumheter att fortsätta spekulera.
LW agerade inte taxi, så att hon skulle kräva en logg i cachen kan du släppa direkt.
Eller så är det tvärtom, LW krävde sitt namn i loggen för att agerat taxi och därmed varit en del i att cachen kunde loggas?! - GROV SPEKULATION.
Vi vet inte och därför känns det som dumheter att fortsätta spekulera.
Men någon angav ju att hon tyckte sådant var principiellt fel. Och trots sin ödesdigra svaghet för SD så tror jag att hon höll på sina principer.
Här måste jag nog försvara EGT, han citerar ju MV och vad som är nytt i detta. Men detta med ”även fastställt” kan man ju fundera på hur EGT kan veta.
Jag ifrågasatte vad som gör att MV:s inlägg uppfattas som sant av de flesta. Att hen skrivit det som EGT skriver det har jag sett. Uppfattade inte svaren från EGT som ett citat från MV:s inlägg utan en kommentar/svar till inläggen.
Inlägget från EGT uppfattade jag som det är något hen vet... därav undran.
Jag ifrågasatte vad som gör att MV:s inlägg uppfattas som sant av de flesta. Att hen skrivit det som EGT skriver det har jag sett. Uppfattade inte svaren från EGT som ett citat från MV:s inlägg utan en kommentar/svar till inläggen.
Inlägget från EGT uppfattade jag som det är något hen vet... därav undran.
Jag förstår det, jag har också frågor till EGT om saker han uppenbarligen vet:
1. vem är Sillen och hens relation till HD och SD?
2. vilken typ av intimitet visade LW till Beholder X på Läcköeventet?
Man undviker att övertolka beteende hos misstänkta då människor reagerar olika i pressade situationer. Så även en helt oskyldig kan bete sig som en skyldig p,g,a nervositet och liknade. Men SD har en utmärkande stil i förhör så han kommer med all sannolikhet få göra en sinnesundertsökning ifall han kommer att åtalas.
Dessa ord är anmärkningsvärda, att klassa någon på detta sätt under en utredning och dessutom droppa dom uppgifterna. Om SD är oskyldig så kommer sånt här leva kvar. Frågan är varför dom ens har diskuterat detta och varför du skriver detta, känns som ett officiellt uttalande.
Jag förstår det, jag har också frågor till EGT om saker han uppenbarligen vet:
1. vem är Sillen och hens relation till HD och SD?
2. vilken typ av intimitet visade LW till Beholder X på Läcköeventet?
1. Sillen är en geocachare... som vem som helst. Vet inget om han relation till dom före eller efter, annat än att jag såg att han cachar mycket med HD under sommaren, med bl.a. en resa till norrland. Dom är inte ett par enligt uppgift.
2. Som sagt, 2:a hands uppgifter: LW kramade om och pussade lite på JH, om jag förstod det rätt. Detta skedde lite i skymundan av någon anledning, uppfattade dom (ett par stycken) som såg och var med.
Hans fru HD kan inte vara annat än gravt lågintelligent som knyter an denna spillevink ännu tätare trots vetenskapen om vad de redan har på honom och vad de vidare misstänker honom för..😣
Tänk på att samme man har en gång i tiden lyckats få LW att "knyta an" till sig. Om nu SD är den som är skyldig till mordet, är han förmodligen starkt kontrollerande även i sitt äktenskap.
Kvinnomisshandlare (vilket man kan vara på många sätt) kan utåt visa helt andra sidor och på så sätt maskera sitt kontrollbehov för omgivningen. De kan vara charmiga, omtänksamma, hjälpsamma och trevliga.
Jag är ganska övertygad av de två anmälningarna som LW gjort, att denna man har det för kvinnomisshandlare typiska beteendet. Människor som lever i sådana förhållanden har blivit successivt vana vid att anpassa sig till situationen. Så vana att de själva inte märker hur deras egna "riktmärken" för vad som kan anses ok flyttats. Det som i början av ett förhållande aldrig skulle accepteras har plötsligt blivit normalt.
Det som för oss utåt sett verkar helt galet (att fortsätta att leva med en misstänkt mördare) är inte lika konstigt för dom.
Tänk på andra kvinnor som lever i förhållanden som leder till att deras män slutligen dödar dom. Tova t ex. Är de ointelligenta? Ja kan man ju tänka. Varför är de med en man som uppenbarligen är livsfarlig??
Så här i efterhand kan man ju säga att (om SD är mördaren) så var ju LW också "dum". Hon borde kanske inte dragit tillbaka sin allra första anmälan, hon kanske borde ha flyttat, hon kanske borde ha slutat med geocaching, slutat att umgås med andra män och hon borde inte ha öppnat sin dörr på kvällen den 14:e maj...
Eller...?
Jag tror faktiskt att HD lever under samma kontroll som LW utsattes för. Kontroll behöver inte betyda slag eller fysisk misshandel. Det finns många andra sätt att kontrollera en person på. HD har dessutom barn med denna person. Om man inte lyckas få fast någon för mordet kommer han att finnas med i hennes och barnens liv. Och skulle han åka fast kommer han en dag ut....
Dessa ord är anmärkningsvärda, att klassa någon på detta sätt under en utredning och dessutom droppa dom uppgifterna. Om SD är oskyldig så kommer sånt här leva kvar. Frågan är varför dom ens har diskuterat detta och varför du skriver detta, känns som ett officiellt uttalande.
Så Du uppfattar alltså att allt som MV skriver i tråden är sant (med tanke på ovanstående svar)?
Egen vinstvinning i alla lägen är oftast drivkraften hos en dylik person. Trots oftast låg egen empatiförmåga är dessa oftast förfinade experter på att tolka andras känslor och kan växla som ett vårväder mellan att "smeka eller bestraffa" med samma hand i exakt rätt millisekund. Ingen noterar den manipulation dom utsätts för då den trots den "upplevda" snabba växlingen ofta ingår i en välplanerad långsiktig plan. Som många inte alls tror personen är kapabel till utan lättare tillskriver som hastiga utbrott/engagerad eller impulsivitet mfl orsaker som oftast också understödjs av personen ifråga och förstärks effektivt av en påtaglig tacksamhet efteråt.
Man är fångad i narcissistens välgillrade fälla.
Den som utsätts har också en stark självförnekelse som gör att de flesta lättare köper alla ursäkter/belägenheter/svår situation med förståelse. Inte sällan en där personen ifråga oftast utgör offret för belägenheten.
Mord är knappast något en totalt normalt fungerande person gör varför en P7 och ev RPU nästan alltid görs vid grövre brott. Då brukar det mesta få sin förklaring.
Tror att du har helt rätt här.
Lägg till att denne man dessutom är välutbildad och säkert har en intelligens över snittet.
Det är så många i den här soppan som verkar närmast hjärntvättade i sin lojalitet till SD. Precis som en sekt som står upp för sin sektledare..
Tror att det är en mycket bra liknelse...
Tänker återigen på Tova.
Exakt det ord en kompis till Tova använde till henne.
Han har hjärntvättat dig, sa kompisen till Tova.
Billy lyckades även få sina kompisar att ljuga vid förhören.