Citat:
Ursprungligen postat av
jay.simpson
Om Bali petas har han en ljus framtid. Tror nog många blir nöjda om Bali mot förmodan blir Åkessons efterträdare Hos M har han inga möjligheter att bli statsminister SD däremot

Valet om fyra till åtta år statsminister Bali.
Vad skulle Sverige vinna på att ha en alarmistisk narcissist som statsminister? Åkesson vinner ju mer respekt med tiden just för att han är balanserad och saklig. Om inte SD-anhängare inser problemet med att ha barrikadmänniskor i fronten så kommer den totala trovärdigheten aldrig att lyfta.
Lyft istället fram det test som gjordes i Filter nyligen där man kunde gissa på olika citat från Åkesson (2014) och Löfven (2018) och se om man kunde para ihop rätt person med rätt citat. Mycket underhållande och givetvis inte smickrande för sossarna.
Att som politiker ge sig på media och framföra åsikter som att de är ett hot mot sanningen är bara maktens försök att tysta de som granskar dem. Alla media har sin ingångsvinkel baserat på ideologisk utgångspunkt och det är var och ens uppgift att inhämta granskningar från alla olika håll och sedan väga ihop det hela. Att tro att Fria Tider sitter på en högre nivå av sanning är bara naivt.