Citat:
Ursprungligen postat av
JustZlatan
Varför ska jag, som har en ganska god tandhälsa genom att inte äta godis och socker, betala för människor som vräker i sig socker, läsk och godis och på så sätt få dåliga tänder och karies? Jag vill inte betala för deras dåliga matvanor.
Eftersom samhällets väl måste komma före individen. Du kanske inte behöver åka till sjukhuset, men tack vare att vi svenskar samarbetar med varandra och betalar skatt så kan en annan svensk som behöver åka till sjukhuset göra det oberoende hur rik eller fattig denna är.
Du tillhör ett kollektiv, svenskarna. (Nu vet jag inte om du är svensk eller inte, utgår från det) Du måste börja se dig i ett större perspektiv, du tillhör en länk i en kedja. Se folket som en förlängd familj, vi måste ta hand om hela familjen,
nationell solidaritet.
AfS vill ta hand om hela det svenska folket oberoende hur fattig eller rik du är så ska du aldrig behöva vara orolig över att du inte kommer ha råd med tandvård. Kosta vad det kosta vill.
Det måste verkligen vara sämst att bara se sig som en individ, utan tillhörighet eller gemenskap.
Håller förövrigt med dig om att socker och läsk konsumtionen måste minskas. Hur vet jag ej, förbud eller att skatta det antar jag.