2018-08-02, 16:58
  #373
Medlem
AvaChloes avatar
Den polisen sköt var en 20-årig autistisk man med downs syndrom. Han var på samma mentala nivå som en 3-åring och ”pistolen” var en leksakspistol i plast.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/7lAmm4/katarinas-son-eric-skots-till-dods-av-polis-vi-ar-helt-forstorda
Citera
2018-08-02, 16:59
  #374
Medlem
Kolonns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -SchmergliN-
Vad tycker ni poliserna borde göra mot en förståndshandikappad man med pistol?

Fråga honom (som bara kan kommunicera ett ord) om det är en riktig pistol? Eller vänta på att han potentiellt avfyrar riktiga skott mot dem?

Det är en jävla lose/lose-situation för alla parter. Jag klandrar inte poliserna.
Folk fattar inte det. Folk ser honom bara som personen med downs syndrom.


Till er som klagar. Om han hade haft ett RIKTIGT vapen i handen. Tex. han redan avlossat ett skott i väggen. Hade det varit fel att skjuta då också? Eller är det alltid fel att skjuta en med down syndrom oavsett läge?
Citera
2018-08-02, 16:59
  #375
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NewDeer
"En olycka". Seriöst, vad hände med varningsskott, att sikta på benet? Andra personen på kort tid som blivit avrättad av polisen. Är detta ett resultat av att kraven för att bli polis har minskat?

Pekar ngn med en pistol mot polismannens ansikte är det väl olämpligt att skjuta varningsskott?
Citera
2018-08-02, 17:00
  #376
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av styrlund
För första gången blir jag besvärad över hur folk skriver här. Och då har jag varit här länge.
Det finns inget som kan rättfärdiga detta mord. Att polisen är så lättstressade att de inte är kapabla att se att killen har Downs är farligt för alla.
Nästa gång kan det vara nån av ni som råkar befinna er på fel plats.
Och tro inte för en sekund att vi fått veta sanningen om händelseförloppet.
Polisen ljuger och kommer alltid göra det för att skydda kollegor.

Jo stört att folk faktiskt skriver men polisen hade nog ingen annan möjlighet... Skjuta ihjäl en person med Down som hade en leksakspistol... Nej ok det tills de skjuter ihjäl någon de har kär. Då låter det kanske annorlunda. Detta är liksom bara droppen som fick bägaren att rinna över. Det måste fan bli utredning kring hur ofta och gärna svenska polisen skjuter personer till döds. Där det liksom inte varit någon fara för dom.
Citera
2018-08-02, 17:00
  #377
Medlem
midvintermorkers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av riskybizzy
På vilket sätt är det naturliga urvalet aktuellt i detta fall? Lever du i djungeln? Heila 10 ggr och runka sedan så mår du säkert bättre

En persons förmåga/möjlighet att föra sina gener vidare grundar sig både på fysiska såsom genetiska egenskaper kombinerat med den miljö personen lever i. Det är vad Darwin säger.

Här har vi ett exempel på en person som med all sannolikhet hade misslyckats med ovanstående ändå MEN som troligtvis strök med just p.g.a. sitt fysiska handikapp. Det är tragiskt, absolut, men det tar inte bort faktumet att utfallet antagligen hade blivit annorlunda om personen i fråga inte hade varit på en treårings mentala nivå. De fysiska och psykiska egenskaperna var inte till den här stackars killens fördel i situationen som han befann sig i.
__________________
Senast redigerad av midvintermorker 2018-08-02 kl. 17:03.
Citera
2018-08-02, 17:00
  #378
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av annonsblockeringen
Det skriker ingenting mer än tragik. Innan händelseförloppet är klarlagt kan man varken säga bu eller bä om huruvida poliserna gjorde rätt eller fel.

Som utbildad polis ska man kunna upptäcka down kan man tycka.
Citera
2018-08-02, 17:00
  #379
Medlem
MitchRapps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -SchmergliN-
Vad tycker ni poliserna borde göra mot en förståndshandikappad man med pistol?

Fråga honom (som bara kan kommunicera ett ord) om det är en riktig pistol? Eller vänta på att han potentiellt avfyrar riktiga skott mot dem?

Det är en jävla lose/lose-situation för alla parter. Jag klandrar inte poliserna.

Ja, de är väl frågan hur det gick till att 3 poliser sköt. Polisen sköt alltså många skott utan att analysera händelsen. Har svårt att se att det inte klantat sig å det grövsta om han nu inte rusade mot dem med draget låtsasvapen. Skjuta är inte det första msn ska göra, och alla tre sköt. Känns ännu mer märkligt.
__________________
Senast redigerad av MitchRapp 2018-08-02 kl. 17:03.
Citera
2018-08-02, 17:00
  #380
Medlem
Så här blir det när folk som egentligen inte alls ska vara poliser kvoteras in
Citera
2018-08-02, 17:00
  #381
Medlem
Fasiken, här trodde nog majoriteten att polisen äntligen lyckats knäppa någon kriminell men så får man se att det är någon downi.

Som någon sa, Sverige i ett nötskal...

Nu kommer polisen skjuta ännu mindre. Kanske Dan Eliasson faller för trycket och bannar vapen helt bland poliser?
Citera
2018-08-02, 17:00
  #382
Medlem
NewDeers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Boyd
Nu lär ju flumvänstern gå igång.
Att polisen skjuter en mongolid slår polisen skjuter ihjäl en svart.

Nu får vi hoppas att det inte lägger sordin på polisen framöver.
De har nu skickat ett tydligt budskap. Vi skjuter för att döda, och vi diskriminerar ingen.

Mongo, barn, kvinna, man, bög, vit, svart, brun och gul. Alla ska få lika behandling.
He, dom vågar ju inte ens ge sig in i problemområdena utan back-up... Men att skjuta psykiskt störda går bra.
Citera
2018-08-02, 17:01
  #383
Medlem
Skjuta på benen någon?

Var situationen med leksakspuffran verkligen så allvarlig så att man var tvungen till att avrätta honom omedelbums.
Citera
2018-08-02, 17:01
  #384
Medlem
Sam.Boyds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NewDeer
"En olycka". Seriöst, vad hände med varningsskott, att sikta på benet? Andra personen på kort tid som blivit avrättad av polisen. Är detta ett resultat av att kraven för att bli polis har minskat?

Snarare nya direktiv och hotbild.
Armbanden och bullar funka inte.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in