Citat:
Ursprungligen postat av
Prinzezzan
Sedan kan det ju ha varit så också, att de varit ute och åkt på kvällen/natten, den ene skulle släppa av den andre vid dennes bostad, men att före det satt de kvar en stund för att snacka och spela musik. Det hände ju ibland på den tiden.
Jag ser inte heller något märkligt med detta. Dessa killar har säkert kollats, och om något avvikande kommit upp, så hade nog situationen sett annorlunda ut. Det som kan kännas lite osäkert, dock, är deras tidsangivelse. Men de kanske precis kollat på klockan innan den vita/ljusa bilen körde förbi på cykelvägen, om det t ex var dags att runda av kvällen. Eller så kanske de hade någon annan referensram.
Risken är stor att dessa killar med nytaget körkort körde runt på stan ett par timmar denna lördagskväll. När man sedan avrundar och beger sig mot den ena killens bostad på Hällristningsvägen strax efter kl 02 får dom syn på HA komma gående helt ensam i riktning mot föräldrahemmet. Killarna stannar och frågar Helena om hon vill ha skjuts hem eftersom dom bor på samma gata. Vad som händer därefter kan man endast spekulera kring. En möjlighet är att en av killarna kanske är onykter och blir otrevlig/närgången. Helena blir illa till mods och hoppar ur bilen i närheten av kohagen och här kommer "Kvasta Saras" vittnesuppgift in som beskriver en bil som stannar till en bit in på Ekuddenvögen, personer som är osams och en kvinna som hoppar ur bilen.
Om detta skulle stämma kan HA ha fortsatt promenera hemåt via stigen genom kohagen och då blivit genskjuten av killarnas bil som körde runt och in vid lekplatsen för att få tag på HA igen.
Vem var den andra killen i bilen, var han en skum typ?
Vet du Propparn något om grannen H*lg*rss*ns person eller intressen?
Han kanske sen unga år hade haft ögonen på Helena? el. t.o.m. var förälskad i sin granne?
Fanns det något vittne som såg killarna sitta i den parkerade bilen på Hällristningsvägen och lyssna på musik mitt i natten mellan kl. 02-03 eller är det här endast något som dom själva har påstått/uppgivit vid förhör?