Citat:
Ursprungligen postat av
Remark
[b]
Den stora frågan borde snarast vara VAD har SD gjort som föranleder att Tingsrätten är så övertygade om hans "skuld" att det resulterar i domen "skäligen misstänkt för mord"?
Ansvaret är SDs, fråga honom!
Så nu finns det alltså en dom från TR till råga på allt; en dom i vilken TR dömt SD till 'skäligen misstänkt för mord'!

Ja herregud.
Hur har det gått med domen; har SD överklagat eller har den vunnit laga kraft? Vad blev straffet: 'skäligen misstänkt på livstid, utan chans till benådning'?
Utveckla gärna.
Dessutom skall alltså SD hållas ansvarig för TR:s beslut/domar?
Och varför svarar du inte på frågan:
Citat:
Ursprungligen postat av
Rubar
Och om då åkl anser att det föreligger mkt stark bevisning gentemot den som erkänt: måste då åkl först gå till Tinget och lägga fram de nya bevisen för att först få bort SD som misstänkt och sedan begära att TR beslutar att det är ok att misstänka den som erkänt mordet?