Ett alternativ är S+C+L i samverkan,
Det knappast så att V och MP kommer trilskas när alternativet är att ge M och SD inflytande.
Jo S+C+L skulle få alla emot sig. V och MP (om de nu skulle klara sig kvar) samt även SD och övriga alliansen och då de inte får majoritet ens om man är överoptimistisk kommer de inte kunna uträtta något. Förutom detta skulle som vanligt C+L blöda kraftigt när de samarbetar med. Ett nytt politiskt självmord skulle detta bli.
Ser at F! får 1,5% i SIFO (det redovisas på SIFOs hemsida). Det är fortsatt nedåt med andra ord, (1,6% i senaste mätningen maj, och ned från 1,8% i mars). I sentio fick de 0,6. Partiet tynar bort och är på väg ut ur svensk politik tror jag. De flesta går väl över till V. Svårt att uppskatta opinion mer precist dock på dessa mycket låga nivåer..
Verkligen mycket glädjande att Fi verkar tina bort. En annan sak som också var positivt är att se att Mp ligger kvar på 4%. Eftersom det är Sifo som har gjort mätningen så betyder det att partiet ligger under spärren.
Demoskop har låtit genomföra en undersökning på uppdrag av Expressen om vilka frågor väljarna finner viktigast samt vilket parti de finner har bäst politik inom dessa områden. Så här skriver de:
Citat:
Intresset för miljö har lyft på den senaste tiden – och Miljöpartiet är återigen det parti som har störst förtroende i frågan.
[...]
Men i Expressen/Demoskops nya mätning över väljarnas viktigaste sakfrågor är det främst miljön som sticker ut – med en ökning på sex procentenheter hamnar den på en fjärdeplats.
[...]
Invandring är fortfarande den viktigaste sakfrågan, även om den backar samtidigt som integration ökar. Näst viktigast är sjukvård, som också backar en aning.
– Integrationsfrågor har framför allt ökat i betydelse bland rödgröna väljare den senaste månaden, säger Peter Santesson på Demoskop.
[...]
Sverigedemokraterna dominerar fortfarande migrationsfrågorna. 25 procent av väljarna har störst förtroende för partiet inom integrationen, och hela 31 procent när det kommer till invandringen. Sämst går det för Kristdemokraterna, som bara får en procent i dessa frågor.
– Frågan har hamnat i fokus i och med gymnasieamnestin. Men också i debatten kring hur Socialdemokraterna kommunicerat kring invandringsfrågorna, säger Peter Santesson.
Socialdemokraterna har ett fortsatt starkt grepp om den enligt väljarna andra viktigaste frågan: sjukvården. 19 procent har störst förtroende för partiet i den här frågan.
VIKTIGASTE SAKFRÅGA JUNI 2018
1. Invandring: 17 procent (-3 från maj)
2. Sjukvård: 16 procent (-2 från maj)
3. Integration: 15 procent (+3 från maj)
4. Miljö: 15 procent (+6 från maj)
5. Lag och ordning: 11 procent (ingen förändring)
6. Skola och barnomsorg: 9 procent (ingen förändring)
7. Sveriges ekonomi: 7 procent (ingen förändring)
8. Jämställdhet: 5 procent (-2 från maj)
9. Äldreomsorg: 3 procent (ingen förändring)
10. Försvar: 2 procent (+1 från maj)
11. Jobb: 2 procent (-1 från maj)
STÖRST FÖRTROENDE I SAKFRÅGOR JUNI 2018
*Invandringen: Sverigedemokraterna, 31 procent (-1 från maj)
*Vården: Socialdemokraterna, 19 procent (+1 från maj)
*Integrationen: Sverigedemokraterna, 25 procent (-1 från maj)
*Miljö: Miljöpartiet, 22 procent (+1 från maj)
*Lag och ordning: Moderaterna, 26 procent (+1 från maj)
*Skola och barnomsorg: Socialdemokraterna, 18 procent (-1 från maj)
*Sveriges ekonomi: Moderaterna, 29 procent (-2 från maj)
*Jämställdhet: Vänsterpartiet, 20 procent (+1 från maj)
*Äldreomsorgen: Socialdemokraterna, 18 procent (+1 från maj)
*Försvar: Moderaterna, 23 procent (oförändrat)
*Jobben: Moderaterna och Socialdemokraterna, 26 respektive 26 procent (-2 respektive +1 från maj)
*Företagande: Moderaterna, 32 procent (-2 från maj)
SÅ GICK MÄTNINGEN TILL:
Målgrupp: Den röstberättigade allmänheten.
Fråga: ”Vilken av följande politiska frågor tycker du är viktigast just nu?” och ”Vilket parti tycker du har bäst politik inom…?”
Undersökningsperiod: 1-10 juni 2018
Metod och urval: Demoskops slumpmässigt telefonrekryterade webbpanel.
Antal genomförda intervjuer: 1 030 intervjuer.
Vägning: För att justera för eventuella skevheter i urvalet vägs resultaten på kön, ålder och parti i senaste val.
Mina feting ar ovan, visar på en stor risk/chans att S kan förlora än fler väljare till SD fram tills valet.
SD har bara störst förtroende i två frågor, invandring och integration. Och andra sidan är det den viktigaste, resp. 3:e viktigaste frågan enl. väljarna. Att SD kommer att satsa på dessa frågor i valet är nog rätt givet. (Lite intressant är att Demoskop valt att inte slå ihop dessa två frågor.)
S har högst förtroende i den viktiga frågan sjukvården. Men då det är den enda av de viktigaste frågorna som S har störst förtroende inom tror jag S kommer försöka få att valet skall handla om just denna fråga. Faran är att även SD brukar få stort förtroende även i denna fråga.
M har högst förtroende inom lag och ordning. Jag tror de därför kommer att satsa extra på detta i valrörelsen. Men även där brukar SD få stort förtroende. Det lutar nog därför åt en valrörelse som kan komma att gynna SDs starka frågor, och därmed båda för ett starkt valresultat.
Att MP har starkt stöd för just miljöfrågor är ju inget ovanligt. Men det känns oroande att just denna fråga ökat så kraftigt. Jag ser gärna att MP tvingas lämna Riksdagen i höst. Visst har MPs minskat kraftigt sedan förra valet, deras väljare tycks ha gått till främst S, C och V. Men man glömmer ofta bort att många av dem även bytt till osäkra/vet ej. Av dessa kan nog många dessvärre återvända till MP.
Deras väljare består till stor del av unga trendkänsliga tjejer (och rätt många killar också) från storstäderna. Om miljöfrågan blir "hetare" under valrörelsen kan detta hjälpa MP med många (för dem välbehövliga) röster. Liksom att en skandal (eller "skandal") som genererar negativ publicitet kan vara ödesdigert för dem. Men jag betvivlar att msn kommer att "bjuda" oss på det tyvärr. (Jag är väl medveten om att många av dessa unga trendkänsliga tjejer (och killar) ej följer msm, men några gör det, och dessa sprider inf. vidare via andra kanaler.)
Så gott folk, han ni några intressanta tankar, funderingar eller anslyser av/på denna undersökning?
Men fortfarande prognostiseras MP att bli kvar i Riksdagen - det är rena katastrofen!
Vad som än händer måste MP bort - inget är viktigare och det är mycket oroande att de är kvar i samtliga OU som publicerats de senaste dagarna. Vad är det med folk?
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Det är intressant att MP ligger kvar på 4,0%. Hos Sifo tyder det på att de i verkligheten ligger under spärren, men osvuret är bäst. Det är inte kört att få se Sverige MP-befriat.
Annars är det nog inte så mycket att säga om detta, utan vi får avvakta och se vad nästa veckas OU ger vid handen. Jo, det går förstås att fråga sig vilka klappträn det är som angett S i dessa tider, när partiet leds av Sveriges kanske främste driftkucku just nu och som blir utskrattad i snart sagt varenda debatt. Respondenterna kanske bara har humor.
Att S sjunkit kraftigt på senare tid tycks det inte vara någon tvekan om. Liksom att MP tycks öka lite försiktigt och i flertalet o.u. nu ligga några promillen över 4%-spärren. Men var och varannan har bytt till "vet ej" och räknas därför bort. Till valet har nog flertalet bestämt sig.
Studerar man SCBs o.u. lite närmre ser man att många av de som lämnat S inte gått till något annat parti, utan till "vet ej". Vad dessa kommer att rösta på i valet är omöjligt att veta säkert. Några av dessa kommer säkert att rösta på något annat parti än S, men många kan också landa i att S ändå är det minst dåliga partiet och rösta på dem ändå.
Att S.L. är en sällsynt dålig debattör och partiet är i inre upplösning, varför beskeden därifrån ibland är högst motstridiga underlättar dock inte saken. Men det likväl är en stor skillnad på att vara osäker till att helt ha givit upp ett parti.
Samma sak med MP. Många av dem som tidigare lämnade MP bytte till "vet ej". Det var framför allt de yngre som lämnade partiet, dessa bytte ofta till S, V, C och "vet ej".
Speciellt bland de yngsta väljarna är det många som angivit just "vet ej". Och allra tydligast bland de unga tjejerna, ca 20%. Att yngre är mer osäkra är förvisso inget ovanligt, tvärt om. Men det indikerar ändå att just bland MPs traditionellt starkaste väljargrupp finns många som är osäkra på vad de skall rösta på. Många av dessa kan mycket väl bestämma sig för att lägga sin röst på MP. Det finns nog dessvärre många potentiella väljare för MP att vinna över till valet.
Att MP varit överskattade i o.u. i tidigare val berodde nog på att de var "rätt " svar att ange då ett o.i. hörde av sig. Det är det inte längre. I dag är nog snarare C "rätt" svar. Det är m.a.o. långt ifrån säkert att MP är överskattade i o.u. idag.
Förstå mig rätt, inget av ovanstående är något jag önskar, tvärt om. Jag avser endast med detta inlägg belysa en detalj många i denna tråd tyckts missat i sin glädjeyra över S och MPs svaga siffror.
Ett katastrofval för S vore verkligen mycket glädjande. Men för mig är nog det viktigaste i valet ändå om MP missar spärren. Skulle de göra det även i valet 2022 kommer nog partiet upplösas till vad det var innan det en gång bildades, d.v.s. många små lokala miljörörelser med eldsjälar med ambitionen att rädda en skogsdunge med en ovanlig hackspett eller groda. Som sådana kan de ibland äga en viktig funktion i samhället.
En skandal, även bara en liten "skandal", såsom att G.F. källsorterat fel eller gått mot rött ljus kanske kan räcka för att de trendkänsliga unga tjejerna väljer ett annat parti i valet. Dessvärre tror jag inte msm kommer att "bjuda" oss på det frivillig. Kanske någon i detta forum kan finna något litet som kan tippa dem under spärren? Alla bidrag mottages tacksamt!
Att S sjunkit kraftigt på senare tid tycks det inte vara någon tvekan om. Liksom att MP tycks öka lite försiktigt och i flertalet o.u. nu ligga några promillen över 4%-spärren. Men var och varannan har bytt till "vet ej" och räknas därför bort. Till valet har nog flertalet bestämt sig.
Studerar man SCBs o.u. lite närmre ser man att många av de som lämnat S inte gått till något annat parti, utan till "vet ej". Vad dessa kommer att rösta på i valet är omöjligt att veta säkert. Några av dessa kommer säkert att rösta på något annat parti än S, men många kan också landa i att S ändå är det minst dåliga partiet och rösta på dem ändå.
Det kan inte uteslutas att S och MP:s rörelser i opinionen beror på samma händelse - Afghan-amnestin. För många traditionalister inom S, som litat på SL:s prat om "ordning i migrationspolitiken" är amnestin givetvis rena stolleprovet, vilket torde driva bort väljare, men samtidigt kan nog en del MP-sympatisörer lockas tillbaka till MP just därför att man gillar just detta. Däremot går säkert inte så många mellan partierna.
Citat:
Att S.L. är en sällsynt dålig debattör och partiet är i inre upplösning, varför beskeden därifrån ibland är högst motstridiga underlättar dock inte saken. Men det likväl är en stor skillnad på att vara osäker till att helt ha givit upp ett parti.
Samma sak med MP. Många av dem som tidigare lämnade MP bytte till "vet ej". Det var framför allt de yngre som lämnade partiet, dessa bytte ofta till S, V, C och "vet ej".
Speciellt bland de yngsta väljarna är det många som angivit just "vet ej". Och allra tydligast bland de unga tjejerna, ca 20%. Att yngre är mer osäkra är förvisso inget ovanligt, tvärt om. Men det indikerar ändå att just bland MPs traditionellt starkaste väljargrupp finns många som är osäkra på vad de skall rösta på. Många av dessa kan mycket väl bestämma sig för att lägga sin röst på MP. Det finns nog dessvärre många potentiella väljare för MP att vinna över till valet.
Att MP varit överskattade i o.u. i tidigare val berodde nog på att de var "rätt " svar att ange då ett o.i. hörde av sig. Det är det inte längre. I dag är nog snarare C "rätt" svar. Det är m.a.o. långt ifrån säkert att MP är överskattade i o.u. idag.
Förstå mig rätt, inget av ovanstående är något jag önskar, tvärt om. Jag avser endast med detta inlägg belysa en detalj många i denna tråd tyckts missat i sin glädjeyra över S och MPs svaga siffror.
Ett katastrofval för S vore verkligen mycket glädjande. Men för mig är nog det viktigaste i valet ändå om MP missar spärren. Skulle de göra det även i valet 2022 kommer nog partiet upplösas till vad det var innan det en gång bildades, d.v.s. många små lokala miljörörelser med eldsjälar med ambitionen att rädda en skogsdunge med en ovanlig hackspett eller groda. Som sådana kan de ibland äga en viktig funktion i samhället.
En skandal, även bara en liten "skandal", såsom att G.F. källsorterat fel eller gått mot rött ljus kanske kan räcka för att de trendkänsliga unga tjejerna väljer ett annat parti i valet. Dessvärre tror jag inte msm kommer att "bjuda" oss på det frivillig. Kanske någon i detta forum kan finna något litet som kan tippa dem under spärren? Alla bidrag mottages tacksamt!
Jag tror Du är inne på rätt väg här. MP:s fall är avgörande för framtiden, men för att långsiktiga förbättringar skall kunna åstadkommas är det viktigt att S minskar, och i alla fall tidvis inte är största parti. En demokrati mår inte bra av att samma parti är störst i över 100 år.
Trevligt!
Den genomsnittliga felfaktorn för SD var högre 2014 än 2010 och Leif D vibbar att felet (i genomsnitt) blir ännu större i år. Ca 1,5 i snitt. Så SD närmare 30% ser jag som fullt rimligt att anta.
Exakta siffror för alla partierna, följt av föregående mätning (maj 2018), följt av förändring.
M 17,3 (18,3) -1,0
L 4,3 (4,2) +0,1
C 7,1 (10,1) -3,0
Kd 3,1 (3,0) +0,1
S 22,0 (23,0) -1,0
V 9,3 (9,0) +0,3
Mp 3,8 (3,6) +0,2
Sd 28,5 (23,0) +5,5
F! 1,4 (1,8) -0,4
Övr 3,4 (3,9) -0,5
Att S ser ut att gör sitt sämsta val sedan allmän rösträtt infördes är ju mycket glädjande. Att M och S backar tycks de flesta o.u. vara överens om. Liksom att Sd ökar enormt, även om jag tror att hela 5,5% på en månad är lite överdrivet. Cs jättetapp på hela 3% är ju också uppseendeväckande. Afghanamnestin är nog den huvudsakliga orsaken. Men jag undrar vilket parti dessa bytte till. Knappast SD? Kan de bytt till M? Och att M i sin tur förlorat väljare till SD?
Men även intressant att F! återigen så tydligt bekräftas ligga långt under 4%-spärren. En dryg halvering sedan förra valet. Det känns som att t.o.m. de mest feministisktinspirerade delarna av msm nu helt givit upp hoppet om F!. Jag undrar verkligen om en Gudrun Schyman på 70 år orkar åka land och rike runt på torgmöten för att försöka vända detta. Hon går nog i pension eftet valet. Därmed skulle F! förlora sin enda kända och erfarna politiker. Utan henne kan de nog börja planera för en nedläggning av partiet.
Men jag anser att det viktigaste i valet är att MP åker ur riksdagen. Det känns därför obehagligt att Mp i de flesta o.u. ökar, om än bara med någon promille. Avståndet till 4%-spärren är oroande låg. Och många andra o.i. ger dem över 4%. Till skillnad från många andra i detta forum, är jag inte så säker på att MP är överskattade i o.u. i detta val. Men jag hoppas verkligen att jag har fel.
MED, som jag hoppas på, liksom AfS m.fl. tycks inte ha så stort stöd. Inga o.u. visar på att de är i närheten av spärren. Dock är 3,4% (eller 3,9% som övr fick förra månaden) väldigt mycket mer än övr fick i valet 2014. Då fick PP ca 1/2% och de övr ytterligare ca 1/2% (+ ca 1% för ogiltiga röster (främst blankröster).) Så det känns som det förvisso är något/några partier som rör på sig bland de övriga, men långt ifrån tillräckligt. Men kanske till 2022?
I samma länk finns det en intressant intervju med Torbjörn Nilsson (på Expressen) som lanserar en idé om att de andra riksdagspartierna kanske kommer att släppa fram SD till att själva leda en regering (med bara SD) efter valet. Jag vet inte hur realistiskt ett sådant scenario är, men det är absolut en intressant idé jag inte hört förut.
Medias politiska kommentatorer har oftast, vad jag förstått, viss kontakt med många ledande politiker som de ofta talar med lite vid sidan av de officiella intervjuerna och har därför oftast lite insideinformation om vad som är på gång. Frågan om detta är ett sådant fall, eller om det är mer hans egna tankar och funderingar?
I samma länk finns det en intressant intervju med Torbjörn Nilsson (på Expressen) som lanserar en idé om att de andra riksdagspartierna kanske kommer att släppa fram SD till att själva leda en regering (med bara SD) efter valet. Jag vet inte hur realistiskt ett sådant scenario är, men det är absolut en intressant idé jag inte hört förut.
Medias politiska kommentatorer har oftast, vad jag förstått, viss kontakt med många ledande politiker som de ofta talar med lite vid sidan av de officiella intervjuerna och har därför oftast lite insideinformation om vad som är på gång. Frågan om detta är ett sådant fall, eller om det är mer hans egna tankar och funderingar?
Egentligen så börjar det väl bli fullt logiskt att SD börjar ses som en potentiell regeringsbildare. Om vi säger att Yougov skulle råka vara rätt ute så är ju SD inte bara största parti utan mindre än en procent från att vara största block. S+V är en knapp procent större än SD, men SD är större än den samlade Alliansen (minus KD). Skulle SD bli största block så bör Åkesson få frågan att bilda regering.