Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Nej inte alls, Yougov har inte något speciellt bra track record för SD, det är Sentio som i val efter val prickat helt rätt när det gäller SD. Yougov gjorde dock efter det senaste valet en korrigering i sina metoder för att hamna mer rätt i framtiden och sedan dess har de legat nära Sentio vilket kan tas som ett kvitto på att de nu ligger ganska rätt. Men även om du hade haft rätt i ditt påstående ovan så har det ingen bäring på det jag skrivit, försök hålla dig till det jag skrivit när du invänder emot det jag skriver.
Svenne-i-banan: -Opinionsinstitut som visar höga siffror på SD straffas genom att de blir av med sina uppdrag.
Ockham:- Om det stämmer. Hur kommer det då sig att det OI som har visat upp de högsta siffrorna för SD fortfarande köps in av FI:s och miljöpartiets husorgan Metro?
Svenne-i-banan- Käften och försök hålla dig till det jag skrivit när du invänder emot det jag skriver.
När jag sa att Yougov brukar hyllas för att pricka SD mest rätt så menade jag den uppfattning som tråddeltagarna härinne har om Yougov. D.vs. ju högre siffror SD har desto större sannolikhet att de som presenterar dem är det bästa OI. Något som du också genast bekräftade i inlägget ovan. Jag refererade således inte till Yougovs verkliga trackrecord.
Om inte ens Flashbacks värsta OI-kelgris dumpas av vänstertidningar så är din teori en aning svårsmält. Tycker du inte det?
En annan sak jag älskar i ditt inlägg är
"i val efter val". Du kunde kanske skrivit 2010 och 2014 istället.