Citat:
Ursprungligen postat av
idiamindada
Jävligt kuslig bild. Jag ser det så här; fordom var mina vänner sossar eller moderater, idag är de SD rakt över. Alla har bytt parti. Svärpäronen i de finare delarna av stora staden, grannarna som är uråldriga, de snälla tanterna som fixar i trädgården i brf:en. Det är en så tydlig förändring att det känns som det inte kan gå fel. Men visst är man orolig, Ta ut segern i förskott, fy bubblan ett sånt bakslag.
Det är klart att man skall vara positiv och "ta ut segern i förskott". Då är man glad hela vägen fram till valet. Går det då bra i valet, så blir man ännu gladare eftersom man är en glad person.
Man blir ju inte gladare efter valet om det går åt h-e, bara för att man har trott att det skall gå åt h-e. Bättre att vara glad nu. Dessutom smittar positivism av sig.
Folk är olika och en del i forumet är negativister, precis som i resten av samhället. Brukar kallas ättiksspridare och det är aldrig bra på en arbetsplats. Jag tror faktiskt, ärligt att en positiv attityd spelar roll i ett sådant här sammanhang. Vi som läser och skriver, påverkar lurkers och både vi och dom tar med sig den positiva energin utanför forumet. Så kom, låt oss snacka upp siffrorna.