Citat:
Ursprungligen postat av
Binju
Jag tänker att han kommer till slut erkänna dråp, inte mord.
Ett bråk SD och LW emellan som urartade på kvällen en bit från huset så ingen kunde se dom, tror jag, kanske om att han ville laga relationen med frun efter deras affär. Sånt kan ju leda till tjafs.
Nu skulle SD och fru till USA och Lena till eventet i Norge.
Saker ställdes väl på sin spets. Kanske berättade han minimalt för frun om relationen efter att ha blivit påkommen, försökte bagatellisera. Lena sa kanske att hon minsann kunde berätta ALLT. Han blev hotfull, hon slet sig skrikandes loss, flydde. Han fick tag i först hennes hår, hon skriker och kämpar. Han misshandlar henne till döds, kanske med sten, släpar in henne i buskarna då de ändå redan var i närheten.
Jag tror absolut på postaren som hört skrik.
Mina spekulationer.
Nåt åt det hållet. ”Sinnet har runnit”. Lite komplex brottsplatsbild för den saken, men han kommer väl hävda det i alla fall.
Det finns kanske en ”logik i” att han försökt tysta henne för att inte väcka uppmärksamhet, dvs. hon kan ha börjat höja rösten för att få sin vilja igenom, typ.
Rimmar lite extra illa med en förbestämd och -beställd resa till USA men exet kort inpå, och en misshandelsanklagelse kort innan.
HD vet kanske inte att SD smugit över till LW, och det skulle i sig kunna äventyra påstådda utflykten till USA, och LW kanske försöker utnyttja situationen. Eller blir rimligt ilsk över ngt. Och SD ser semsestern och sina löften till HD rinna ner i rännstenen. Och tappar huvet.
Nu blev det säkert ingen nöjestripp t o r över Nordatlanten med HD i alla fall då. 20 timmar fram å tebax. Och lite dragigt. HD säkert på lysande humör på vägen hem. Så kan det gå.
Detta lite spekulativt förstås.