Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Lena Mellin på Aftonbladet har gett upp. En tung S-röst sågar partiet i S egen tidning. Citat:
"Valrörelsen blir en utdragen uppförsbacke för Socialdemokraterna. Det är fullt möjligt att valet redan är förlorat för Sveriges största parti."
"Men vad är orsaken till väljarflykten? Den viktigaste är med all sannolikhet att det är oklart vad Socialdemokraterna verkligen vill. Deras politik är höljd i dunkel, konturlös."
"Var finns linjen? Svar: Den finns inte."
"Det kan vara för sent nu."
https://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/a/VRMedJ/valet-kan-redan-vara-forlorat-for-s
Otroligt intressant!
På ett modigt sätt gör hon upp med sossarnas stöd till Afghanlagen.
Men kanske ännu viktigare?
Ta den här kommentaren:
Citat:
Stefan Löfven själv framtonar också som dåligt påläst. Han sade att papperslösas barn inte skulle få gå i skolan, vilket de skulle få om S får bestämma. Han ville också, precis som SD, ha militärer i problemförorter. Men det uttalandet fick också tas tillbaka.
På sitt i särklass starkaste område, välfärden, har partiet inte tagit några krafttag. Det kan vara för sent nu.
Min fetning.
Vad S inte begriper är att vanliga människor sammankopplar den enorma välfärdskollapsen med den synnerligen oansvariga invandringspolitiken.
Det går ju inte ens att föra över intresset från invandringspolitik till integrationsdito idag. Det är ju helt omöjligt att integrera den enorma mängd med outbildade män med synnerligen kvinnofientliga klantraditioner.
Men vad som är viktigare, hur skulle sossarna kunna föra fram en välfärdspolitik fram till valet när de Svenska pensionärerna aldrig har varit fattigare, tvingas att leta tomflaskor/burkar för att få mat på bordet, papparslösa (illegala) invandrare får tänderna reparerade för 50 kronor samtidigt som pensionärer inte har råd att laga ett hål, osv.
Socialdemokraterna som parti har dött sotdöden. Vad Mellin kallar "sitt i särklass starkaste område" är enbart en "Sverigebild" som välindoktrinerade sossar fortfarande tror på.
Vanliga människor, inkluderat gräsrotssossar, inser sedan länge att sossarna har slagit välfärden i bitar, att vanliga människor nu får lida, p.g.a. den synnerligen oansvariga invandringspolitiken.
Sedan länge har SD försvarat folkhemmet och det är just vad gräsrotssossar vill ha tillbaks.