Citat:
Ursprungligen postat av
Ken Dryden
Det här varit en del uppgifter om SD:s utlandsresor. Bla att han först skulle ha varit i Norge strax efter Lenas försvinnande och att han efter förhör skulle ha åkt med sitt ex till USA.
Ligger det någon sanning i detta?
Det gäller attbhangott minne. Det som sagt är 1. Att han släppts och rest med sin fd fru till USA. Källan uppgavs vara en tidningsnotis. 2. Att det skulle vara någon form av geocatchingarrangemang i Norge och postaren postade detta som en hypotes att han kanske skulle åka dit.
Vad jag förstår är väl USA då det mest troliga i sammanhanget. Eftersom han enligt uppgift dåmskulle resa med sin fd fru undrar jag om någon vet om paret har något barn i tonåren sommkannha gått ett pr på highschool i USA. Det ör just nu examenstiden "over there" och det är väldigt vanligt att föräldrarna per över för att vara med på examensdagen.