2018-05-11, 16:27
  #30277
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Missan27
Jag har skrivit några ggr när jag träffade Moa. Du kan läsa mina inlägg.

Jag tolkar det som skärtorsdagen.
Citera
2018-05-11, 16:29
  #30278
Medlem
Anabellas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rockkungen
- Du / ni får tjafsa hur mycket ni vill med mig-
- Kalla mig vad ni vill ja tar det -

- Vad menar du med en personlig ursäkt i ett påstående avskedsbrev?-

- Hanna hade ingen Cancer -
- En av barnen var mycket sjuka -

Kan du vara snäll och förklara det fetade.
Du skrev tidigare att Agnes och Moa var kärnfriska.
Citera
2018-05-11, 16:29
  #30279
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
TÄNK på att Oskars släkt sörjer.
Men då hade du inte skrivit det du har gjort. Får jag fråga i all välmening om du är ett barn?

- Jag står till vad jag skrivit-
- Många kommer nog skämmas för det dem
- Skrivit -
- Nej är inget barn - vad är ditt problem?
Citera
2018-05-11, 16:34
  #30280
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Anabella
Kan du vara snäll och förklara det fetade.
Du skrev tidigare att Agnes och Moa var kärnfriska.

- Ja jag vet jag skrivit det-
- Fick veta saker jag helst undvikit att veta igår-
- Och det är 100% säkert-
Citera
2018-05-11, 16:37
  #30281
Medlem
Anabellas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rockkungen
- Ja jag vet jag skrivit det-
- Fick veta saker jag helst undvikit att veta igår-
- Och det är 100% säkert-

Är det något du kan delge oss?
Citera
2018-05-11, 16:43
  #30282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bradgardsindianen
Missan säger i tråden att Moa var helt frisk emedan rektor med ett intyg som ska vara signerat av en läkare har beviljat särskilda insatser i form av hemundervisning för Moa. Hemundervisning hela hösten.
Det intyget skulle vilja se. Tror inte det kommer från SUS .
Citera
2018-05-11, 16:44
  #30283
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Anabella
Är det något du kan delge oss?

- Jag måste själv smällta detta först -
- Det är inte alls som många tror -
Citera
2018-05-11, 16:48
  #30284
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MidlifeMommy
Då har jag varit otydlig. Jag tycker givetvis att alla instanser ska synas och granskas och att alla stenar ska vändas på. Är lika chockad och oförstående som andra över det inträffade och välkomnar en djupgående utredning. (Jobbar inte själv inom vården så jag har ingen anledning att försöka försvara min profession.)

Det jag reagerade på var anklagelserna om att det var sjukvårdens fel att föräldrarna tappade allt hopp och framtidstro och drevs till den katastrofala handlingen. För att påstå något sådant måste man ha väldigt mycket på fötterna om den aktuella familjen och känna till handlingar och uttalanden på ganska detaljerad nivå.

Har tidigare läst i tråden (tror det var den famöse Frank) om kritiken mot Region Skåne. Om någon kan ge oss övriga tråddeltagare lite mer kött på benen tror jag det skulle vara välkommet.

Det är väl spekulationer som har mer på fötterna och kött på benen generellt än att anta att O skulle hastyrt H mot hennes vilja. Fördomar och förutfattade meningar om psykiska åkommor finns även inom vården. Det är inte helt ovanligt att patienter dött av hjärtinfarkt efter att ha åkt in akut med bröstsmärtor och blivit hemskickade med ångestdämpande när någon fått syn på en journalnotering om att denne patient någon gång sökt vård inom psykiatrin.

Eftersom de intyg som krävs för hemundervisningen ska upprättas inom vården är det väl rimligt att dessa också har större möjlighet att se någon potentiellt destruktiv problematik, om man alls pratar med föräldrar om deras förväntningar om sjukdomens utveckling, eller förväntning om bättring?
Citera
2018-05-11, 16:53
  #30285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Jinxer
Källa på att det räcker med en beskrivning av syntom?

Jag har väldigt svårt att tro att en rektor skulle acceptera en liten syntomuppradning för att sedan bekosta miljoner för privat hemundervisning. Förutom att gå emot skollagens intentioner.

Om man betänker att t ex ME i vissa landstings rekommendationer - har refererats och länkats till i tråden - på barn inte sätts som diagnos förrän tidigast efter viss tid med symtom har förlupit, men att symtom finns hos en individ som gör denne inkapabel att delta i undervisning i skolans lokaler så förefaller kravet på diagnos inte rimligt.
Citera
2018-05-11, 17:00
  #30286
Medlem
bradgardsindianens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Missan27
Det intyget skulle vilja se. Tror inte det kommer från SUS .

Men du är på det klara med att rutinerna för hemundervisningens beviljande kräver intyg, och att det sannolikt då också faktiskt har levererats ett intyg? För ingenstans hävdas ju från skolans sida att skolplikten inte iakttagits.

Och där kom det igen, från trådens dramaturg... ingen på SUS kan under sensommaren/hösten göra en bedömning av ett barn som du senast sett under våren? Ett barn som du säger att du känner väl men inte ens kan fråga "varför" när barnet uttrycker saker som du från rent personliga preferenser tycker är konstigt?
Citera
2018-05-11, 17:02
  #30287
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kusinvitamin65
Om man betänker att t ex ME i vissa landstings rekommendationer - har refererats och länkats till i tråden - på barn inte sätts som diagnos förrän tidigast efter viss tid med symtom har förlupit, men att symtom finns hos en individ som gör denne inkapabel att delta i undervisning i skolans lokaler så förefaller kravet på diagnos inte rimligt.

Symtom under 6 månader. Om man påbörjade utredning i mars skulle det förlöpt 6 månader i augusti. Intygen inkom före höstterminens start och O meddelade pianofröken i maj/juni. Redan då bör symtomen blivit alltmer uttalade. Pianofröken ringde åter O i augusti och då var Moa sjuk.
Citera
2018-05-11, 17:17
  #30288
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av harperlee
Rätta mig gärna om jag minns fel på något datum här:

Tredje advent - Agnes skall ha blivit sämre.
"Innan jul" - man skall ha fått något dåligt besked (om vad? Agnes hälsa?)
"Innan jul" - Agnes skall ha deltagit på skolavslutningen.
"Innan jul/december" - media (Sydsvenskan) rapporterar om budgetkris i Agnes skola.
5 januari - Oskar och Agnes sågs senast i livet, detta skall alltså vara som jag förstått sågs (inte hördes av via telefon till exempel) och det skall kunna bekräftas av (minst) två personer. Min gissning är ett vårdbesök av något slag.
6 januari - Hanna loggar/loggas ut från Skype. Elförbrukningen i villan dippar på att markant/anmärkningsvärt sätt.
7 januari - En uppgift finns om att Oskar talat med sin syster i telefon då.
9 januari - Familjen hittas döda efter att Oskar uteblivit från en viktig konferens.

Sedan skall en granne ha sett Oskar och Moa i affären "i mellandagarna", jag förmodar mellan jul och nyår för annars misstänker jag att personen snarare hade sagt "några dagar innan" (det hände) eller liknande. Men det finns ju en möjlighet att det var den 5/1 och att det var Oskar och Agnes som grannen såg.

(Nej jag vet inget nytt men tänkte vi kunde diskutera något annat än varandra en liten stund...)

Det verkar alltså inte helt orimligt att tro att delar av familjen kan ha dött redan den 5-6-7 någon gång. Jag vet inte om det går att se exakt vilka datum Oskar raderade sina profiler på sociala media?

Enligt uppgifter i tråden skall självmorden ha varit planerade sedan i höstas. Då antar man att även denna tidpunkt är noga utvald. Vad kan i så fall Agnes och Oskar ha gjort den 5 januari som var så viktigt om familjen ändå skulle dö inom några dagar? Var det ett sista läkarbesök? Om det stämmer att Agnes var mycket nedstämd och hade självmordstankar, var det kanske ett akut besök till psykiatrin? Men varför bemöda sig om detta om man redan har planerat att alla skall dö?

Om det kanske inte var så planerat trots allt, mer att det fanns en allmän tanke "nu ger vi snart upp", då kanske ett läkarbesök med tråkiga besked tippat lasset. Men kan en människa som är så förtvivlad att den då tänker "ja då var det dags, alla måste dö" verkligen dölja det så väl att vården inte fattar misstankar? Det kanske trots allt inte var ett vårdbesök. Eller så skedde dåden i någon slags akut vansinne...

Sedan tycker jag fortfarande att det är konstigt att föräldrarnas sovrum målats mörkgrönt. Alla som behövt sminka över en rodnad eller en blemma vet att grönt döljer rött... Det är säkert bara en slump men inte helt genomtänkt ändå. Det ser ut som att man har velat måla över något.

En pressad situation med ett sjukt barn som "vägrar bli frisk" trots alla ansträngningar. En person vars andningshål, stora passion till och med, är yrket. Ett äktenskap som säkert knakar i fogarna med en fru som har stått tillbaka och dragit lasset hemma och är irriterad på makens prioriteringar. Ett hem som man lever i men inte lägger energi och pengar på att renovera som så många andra barnfamiljer (i och för sig kanske ett sundhetstecken). Det yngre barnet börjar krisa på grund av situationen i hemmet. Kring jul blir den äldsta dottern åtminstone psykiskt mycket dålig. Det är kaosartat i hemmet. Konferenser skall förberedas, barn skall till läkare... "Alla andra" firar perfekta jular med friska barn (så ser det ut för den i kaoset i alla fall).

Det blir gräl och Oskar tappar fattningen och slår ihjäl Hanna. Barnen drogar han med sömntabletter och kväver. När han kommer till sina sinnen igen försöker han "städa upp" efter sig. Skriver ett brev, förfalskar Hannas namnteckning. Dricker sig berusad och hänger sig i trappan.


Tillbaka till tråden igen och scrollar och ser att några ägnat dagen till sjukintyg och diagnoser - på mordoffren...

Ja, den där gröna väggen i sovrummet. Kan säga att jag hajade till innan du sa nåt. Nästan svart. I ett sovrum? Huvva! Bara grönt kan kamoflera rött.

Ja, den 5/1 sågs A o O av två vittnen. Läkarbesök av något slag? Man behöver ju inte vara sjuk för att besöka ett sjukhus. Funderar på vad Rockkungen skrev nyss. Eller bara en sväng på pappas jobb? Varför ta med henne dit?

Funderar på elförbrukningen också som gick ned så kraftigt under en dag. Den betyder något. Naturligtvis skulle vi samtidigt fått veta om det var något strömavbrott så det tror jag inte på.

Sist men inte minst: Stort tack för din sammanställning. Bra att någon gör ”mittåt” i ledet ibland. Speciellt i det här ”jag går ju vart jag vill”-ledet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in