Citat:
Ursprungligen postat av
Arccosinus
Ja, dessa framgångar visar tydligt att sanktionspolitiken har fungerat.
Inget tyder på att sanktionerna har haft någon särskild effekt. Marknadspriserna på t ex ris och bränsle har inte stigit. Du saknar således fundamental empirisk grund för ditt påstående, förutom att stigande priser etc. även logiskt måste leda till de politiska mål som du föreställer dig, en logisk koppling som också saknas.
Så både på empirisk som rationella grund saknar ditt påstående grund.
I stället är det så att Kim med sin styrkeposition i kraft av kärnvapnen nu har tillträde till alla världens ledare, vilka en del även tigger om att få träffa honom, som t ex premiärminister Abe i Japan.
Detta är unikt. Under tidigare epoker, då DFR Korea inte hade en färdig kärnvapen- och missilarsenal, då ville inga världsledare träffa ledaren i Pyongyang. Men styrka är det som gäller i internationella relationer och kamrat Kim Jong Un är den starkaste parten då det kommer till vad som händer i Korea. Efter gårdagens deklaration om att Krig aldrig mer skall uppstå i Korea, så blir det svårt för USA att hota med krig utan att riskera att även få S.Korea som motståndare. Trumps hot om krig är nu effektivt neutraliserat och kan inte längre uttalas utan att S.Korea kommer att starkt reagera. Så Korea som EN nation har all anledning att promota fred och avspänning.
I detta program hos Al-Jazeera framträder en panel av experter som kommenterar toppmötet, ett program som är väl värt att titta på. Denna kinesiska kommentator är inne på rätt spår, där han korrekt drar slutsatsen att både Kina och USA idag konkurrerar om bra kontakter med DFR Korea och Kim Jong Un - och han nämner också att sanktionerna inte har drivit fram dagens utveckling, utan just det som jag nämner ovan, att Kim har fullbordat sin kärnvapenprogram, vars missiler nu är i massproduktion:
Is peace on the horizon between North and South Korea? | Inside Story
https://www.youtube.com/watch?v=YNrNiFXLOpY&feature=youtu.be&t=17m17s
Edit. Den kinesiska experten är Tong Zhao, verksam vid Carnegie.