Citat:
Ursprungligen postat av
FlashyBear
Så SD får i April 18.3% i genomsnitt.
Japp, med samma mätningar som förra månaden.
Sverigedemokraterna behåller alltså nära på hela ökningen från februari till mars från 17,5% till 18,6%.
Trots patetiska mätningar från Sifo och Inizio som skämmer ut sig fullständigt med sina mycket stora underskattningar runt 15-16%.
Det är rätt bra det för Sverigedemokraterna. I maj månad finns goda chanser för flera stora ökningar i mätningar som ligger på lägre nivåer i april. Inte minst måste nu Sifo, Inizio öka SD kraftigt för att överhuvudtaget hänga med. Sentio gav en lägre siffra där det finns utrymme uppåt.
Nästa mätning är Demoskop. Där kan det mycket väl falla tillbaka lite efter en stor ökning som behölls i april. Men kan SD behålla 18%+ i Demoskop med underskattning så är det väldigt bra och en stor ökning över flera månaders sikt.