Citat:
Ursprungligen postat av
Mantilla
Ursäkta ordvalet, men ovanstående är skit! 'Oro som hägrar'? Denna mininovell tyder på att du tror att du har ordets gåva,men då tror du helt fel. Du är lat som inte lär dig ordens och språkets innebörd innan du sätter dig och hamrar ner bokstäver i en viss ordning!
Rent förnuftsmässigt är det väl inte sannolikt att en svensk, ung, förmögen man (läs: privat sjukförsäkring) med sviktande hälsa skulle avstå från vård eller söka sig till Oman för vård?
LA, New York, London, javisst. Till och med Sthlm, Uppsala eller Gbg, men Oman?
Oj va arg du blev över en rätt så bra skriven reflektion, kanske besitter du ej förstånd att insupa ett så vokabulärt berikat stycke text.
Kanske skall vederbörande hålla sig till ämnet och ej bli så provocerad?
Ty texten innehåller faktamässigt starkt material hämtat ifrån artistens egna ord på flashback. Oro, overklighetskänslor och panikångest är rubriker skrivna av artisten själv, han berättar om hans tidigare negativa erfarenheter utav droger, hur han slits mellan dröm och verklighet i hans diffusa vardag, där sömnlöshet och existensiella frågor hemsöker hans tyngda sinnen.
Jag tror avicii flydde till en avlägsen dröm om att rekreation och psykisk avlastning skulle dämpa känslan av uppgivenhet.
När lugnet sedan lagt sig blev det sannolikt oundvikligt för honom att i det skedet inte stiga till evighetens trygga vrå, långt ifrån kravet att existera i ovisshet om varför han någonsin existerat.