Citat:
Ursprungligen postat av
MrStreamer
Hur?
Du svarade på det själv i den enda meningen. Aftonbladet...
Såg en enkel läsarpoll häromdagen (hittar den inte nu) med tre frågor;
-Ska rösta och har bestämt mig
-Ska rösta men osäker
-Ska inte rösta
Utfallet tycker jag var häpnadasväckande. Nästan tusen hade svarat och de två sista alternativen blev tillsammans nästan 35%
Mao, SD kan få allt mellan 15% och 35% i valet. Ingen vet säkert. Vad de olika partierna presenterar mot slutet av valet i debatter, budkskapen på affischerna mm kommer bli HELT avgörande.
För att röra till det lite mer för dig. Tusen svarade, hur många hundra eller tusen svarade inte? Vad tror du dom tänker och tycker? Ingen har en aning och de tänker inget säga något förrän de lägger sin röst.
Gäng av aktivister deltar i opinionsundersökningar och instituten har en helt olika sammansättning av aktivister i sina paneler. SCB har som bekant inga paneler men de redovisar tydligt alla de inte får tag på och alla som inte vill svara eller påstår sig vara osäkra, tillsammans runt 45%.
Sannolikheten är tung för att de institut som,
på något sätt, lyckats bäst i tidigare val, när det gäller Sd, gör det ingen.