Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Men alltså vad ska AFA göra?
* Hänga ut folk.
* Få dem avskedade.
* Vandalisera deras egendom.
* Spöa skiten ur dem när de gör IRL-aktivism.
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Politiskt våld mot meme-skapare?
Det finns ju personer som gör mer än att posta memer, som poddar, skriver böcker, gör dokumentärer, arrangerar tillställningar o.s.v. Att althögern bara skulle ägna sig åt att posta memer är ju inte sant och knappast ett stadium de skulle vilja stå still på för evigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Du inser vilka sympatier och PR det hade väckt?
AFA skiter i PR. Det enda AFA är rädd för är exponering som tvingar polisen att agera mot dem. Men att AFA skulle avstå från att göra saker som får dem att framstå som elaka eller omoraliska är ju absurt, hela deras verksamhet är ju omoralisk.
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
Plastsköldslajvare är lätta att hata ty det är nazister, oy vey! Alt-right är något annat, mer lätt att ta till sig och därför mkt svårare att rättfärdiga våld emot.
Altright är lika nazistiskt som SvP och allt annat som genom åren fastslagits som nazistiskt och legitimt att attackera för antifascister.
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
AFA-luffare kan med lätthet användas som medel i ett martyrskap för att nå den folkliga opinionens stöd. Det ligger väl lite i tiden att få sympatier om man är utsatt och offer? - då kan man likagärna använda det.
Ok. Din ärbarhetsnivå är alltså på samma nivå som vänsterpartisten som försökte plocka politiska poäng på att han blev våldtagen av en annan man. Kör den taktiken om du vill, men kom inte till mig och klaga när du har aids och ingen tycker synd om dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
frasselito
I slutändan handlar det om det kollektiva medvetandets idéer och föreställningar om tillvaron. Pisslufarna i AFA får börja göra memes om dom vill påverka folklig opinion. Dom kan inte påverka ett idékoncept genom att våldföra sig mot dess bärare eftersom det är en alldeles för mangrann uppgift, dom har helt enkelt inte resurserna att döda idéer på internet.
Althögern i Sverige står och faller med 5-10 personer just nu. Plocka bort några av dem från spelplanen och man påverkar mycket.
Du förstår ju inte heller AFA:s funktion. AFA är en del av systemet. AFA behöver inte göra allt. AFA:s uppgift är att tysta människor genom metoder som andra delar av systemet inte kan använda. Systemet använder andra aktörer för att sprida "memes" och idéer.