2014-03-12, 09:08
  #1
Medlem
Har under ett par månaders tid blivit konsekvent uppringd av dessa där de vill diskutera täckningen jag har med min nuvarande operatör. Detta för att ge sken av att de har legitima ärenden!

Det som nu gjorde att varningsflaggan höjdes är för att de gav mig löfte om guld och gröna skogar, och att min slutfaktura från min nuvarande operatör skulle landa på först drygt hälften av vad den egentligen gör, men de var "snälla" och splittade den ytterligare och jag skulle även som företagare få fakturera dem en viss del!

När jag nu kommit hem och börjat luska i allt detta så får man fram detta:

http://www.svd.se/naringsliv/sok-foretag/roleInfo.html?personId=10361187

Vilket sen ger:
http://www.rejta.se/omdome/682676/din+mobil+uppland+ab

Citat:
Hej, jag ringer från Telenor och erbjuder...

...så lät det i telefonen när han ringde till min sambo. Ett nytt abbonemang och en Iphone4 16Gb för 499 kr/månad....avtalet spelades in och sambon väntade på sin telefon.

Efter ett par dagar ringde killen och sa att inspelningen blev brusig så han måste göra om den, sambon hade inte tid så han skulle ringa igen. Då ringde jag Telenor som inte hade en aning om vilka Din mobil upplan AB var....tog ett abbonemang hos telenor istället, samma telefon för 399 kr/månad.

Bedrägeri kommer det att stå i polisanmälan om han inte droppar ärendet när han ringer ikväll och tror att han ska spela in ett avtal!

Bara till att ringa farbror blå och göra en polisanmälan!
Citera
2014-03-24, 13:32
  #2
Medlem
Inga fler som råkat ut för dessa bedragare eller?
Citera
2014-05-27, 13:53
  #3
Medlem
Jodå dom ringde sambon. Uppgav dom va tele2. Fan ta dom kreditupplysning har dom gjort. Fast vi inte tecknat eller velat ha nått. Ringde dom nyss. Dom nekade att det fanns nått abonemang i min sambos namn... Kommer säkert ändå. Den räkningen ska dom få uppkörd nånstans. Vi letar väl upp dom och kör med jösselspridaren på kontoret.
Citera
2015-03-23, 11:18
  #4
Moderator
skunkensunes avatar
Har blivit polisanmälda upprepade gånger.

http://www.unt.se/ekonomi/polisanmalt-saljbolag-backar-3076359.aspx

Citat:
Anmälarna, som i flera fall är småföretagare, har blivit uppringda av säljare från IT-Butiken i Uppsala som erbjuder telefontjänster, framför allt att byta operatör till Uppsalabaserade Swedfone.

Citat:
IT-Butiken är återförsäljare åt telefonoperatören Swedfone i Uppsala. När UNT kontaktar Swedfones ägare Simon Varedian säger han sig inte känna till polisanmälningarna.

Simon är rimligtvis ett taget namn då han även heter Sina.
Citera
2015-03-23, 11:23
  #5
Moderator
skunkensunes avatar
Från förra året:

http://www.aftonbladet.se/nojesbladet/article19148479.ab

Citat:
Företaget upplyste inte henne om att hon skrivit på ett avtal utan ångerrätt.
Ingrid Nilsson har inte anmält det inträffade till polisen eller Konsumentverket. Men Konsumentverket har tidigare fått in åtta anmälningar mot IT-butiken och Swedfone.

Men föga förvånande så fortsätter de med sina skumraskaffärer.

http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=93&artikel=6096638

Citat:
Mannen som ringde från IT butiken i början på januari skulle ordna ett nytt abonnemang för både den fasta telefonin och för mobiltelefonen för den jordbruksfastighet som Sune hade tidigare. Han skulle köpa Sunes tidigare abonnemang, betala för slutfakturan och också ge 2500 kronor för att han tecknade ett nytt abonnemang hos IT butiken och Swedfone. Men så blev det inte. Istället fick Sune en slutfaktura på drygt 8.000 kronor från sitt gamla telefonbolag, den höga summan beror på att han enligt det gamla telefonbolaget gjorde ett kontraktsbrott.

Edit: En annan från i år.

http://salaallehanda.com/nyheter/nyheter/1.2823050-foretag-utger-sig-for-att-ringa-fran-telia

Citat:
Säljarna från IT-butiken, ringer på uppdrag av Swedfone. De ger sken av att de samarbetar med Telia, men det är enligt Telia falsk marknadsföring. Salabon Christina Berglind är en av dem som har råkat ut för deras aggressiva marknadsföring.
__________________
Senast redigerad av skunkensune 2015-03-23 kl. 11:27.
Citera
2015-03-25, 15:42
  #6
Medlem
boomypowers avatar
Företaget råkar inte ha något sammanträffande med It-Kontoret som jag nyss blev uppringd av?


http://www.itkontoret.se/
Citera
2015-04-29, 13:13
  #7
Medlem
JapanKinas avatar
Företaget dök upp idag igen på SvD.se. Det benämns lite annorlunda mot TS, men jag förmodar att det är samma företag? Annars får mod eller annan rätta mig.

Citat:
De ringer upp dig och säger att Telia Sonera upphör med abonnemanget och att Swedfone tar över. Anmälningarna strömmar in till Konsumentverket och nu rasar Telia mot bluffen som drabbat många pensionärer.
- Det är ett stort branschproblem och här måste branschen agera tillsammans, säger Malin Frenning, Sverigechef på Telia.


Företaget Swedfone påstår att det inte finns någon ångerrätt. Genom att hävda att personerna tecknat sitt abonnemang via sin enskilda firma gäller inte ångerrätten och avtalet är bindande från dag ett. Det är inte bara kunder hos Telia som drabbats utan även kunder hos Tele2 och 3 har lurats att tro att de måste teckna nya abonnemang. I vissa fall har Swedfone lovat att avtalet kan brytas men då mot en avgift på 2 000 kronor.

Hittills i år har bolaget Swedfone anmälts 54 gånger till Konsumentverket, mer än någon av operatörerna. Konsumentverket har därför inlett ett granskningsärende mot företaget Swedfone.

http://www.svd.se/naringsliv/telia-rasar-mot-senaste-mobilbluffen_4513826.svd
Citera
2015-05-20, 22:22
  #8
Medlem
Finneiaslets avatar
Swedefonenet är ett jävligt skumt bolag....

http://www.allabolag.se/5568923360/Swedfonenet_AB


Antal anställda 0
Omsättning (TKR) 0
Res. e. finansnetto (TKR) -500
Årets resultat (TKR) -500
Summa tillgångar (TKR) 545
1px
Löner till styrelse & VD (TKR) 0
Löner till övriga anställda (TKR) 0
Citera
2016-10-10, 15:45
  #9
Medlem
"FÅNIA" är ena riktiga skojare. Jag är säker på att det bara är en tidsfråga innan de stängs ner. De fick ta över min ip-telefoni och det funkade i nån månad. Ska inte trötta er med detaljer men jag har bråkat med dem i ett halvår. Idag ilsknade jag till och ringde upp dem för att säga att om de inte omedelbart avslutar mitt abonnemang kommer jag att polisanmäla dem för avtalsbrott. För skicka ut fakturor kan de (surprice, surprice) fast de inte levererar det de ska. Akta er för FÅNIA!
Citera
2018-03-06, 12:26
  #10
Medlem
Jag har blivit blåst på femsiffriga belopp från dessa skojare, då jag trodde att det muntliga avtalet skulle stämma överens med det digitala jag skulle skriva på med en hetsande Alexander Nylén i luren. Något fattigare och något visare skulle jag mycket gärna vilja ha reda på identiteterna på alla som har med detta företag att göra.

Kärt barn har många namn men de har bytt namn från Swedfone Net till Fonia. De använder sig av Svea Ekonomi för fakturering. När jag blev uppringd uppgavs det namn som Telework och It Butiken. Styrelsen utgörs av Sina Simon Varedian och Warsame Abshir Osman i samtliga anknytna företag.

Telework verkar även ha samarbetat med fler bedragare http://www.gp.se/livsstil/konsument/s%C3%A4ljaren-lj%C3%B6g-mig-rakt-upp-i-ansiktet-1.3781253
Citera
2018-04-28, 21:18
  #11
Medlem
Min mamma har hamnat i klorna på fonia. När man äntligen kommer fram till deras kundtjänst och efterfrågar någon form av avtal babblar de bara om att det är muntligt. Jag begär då ljudfiler så jag kan förstå vad hon betalar för. De kommer givetvis inte... på måndag ska jag ringa igen. Blir jag inte nöjd då polisanmäler jag de jävlarna.
Nån jävla ordning får det väl ändå vara.
Citera
2019-01-25, 11:47
  #12
Medlem
Hej! Min far har varit i klorna sedan 2014... trodde det skulle vara slut nu men dom har tydligen förlängt till 2022 på nån inspelning jag inte lyckas få skickad, efter flerfaldiga försök...
någon som har lyckats hitta något kryphål förstår inte hur ett sådant företag fortfarande kan funka....
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in