Nu börjar så sakteliga propagandan skruvas upp, och förberedelserna för vad som komma skall.
Journalisterna och opinionsbildarna vet mycket väl att SD har ett långt större stöd i opinionen än vad opinionsinstituten och mätningarna visar, därför börjar man redan nu att förbereda befolkningen mentalt på att det kan bli en "tysk lösning" efter valet. Svenskarna ska verkligen veta att SD
aldrig någonsin kommer att ingå i en svensk regering.
Aldrig!
Läs bara dessa rader från Expressens ledarsida idag:
"Framför allt är det nya tider. I övriga Europa har man anpassat sig efter det faktum att högerpopulistiska partier tycks vara här för att stanna. Antingen har man bildat storkoalitioner för att isolera dessa eller så har man börjat samarbeta med dem.
I Sverige säger vi däremot nej till nästan alla sätt att regera landet i det nya läge som uppstått. Det anses otänkbart med en S-M-regering, oacceptabelt att ta stöd av Sverigedemokraterna och odemokratiskt med Decemberöverenskommelsen.
Då återstår inte särskilt mycket. Det är hög tid att börja tänka i nya banor. En S-M-regering framstår som en dålig idé - ända tills man funderar över hur alternativen ser ut."
Med andra ord menar Expressens tokliberala journalister att allting - precis alla regeringskonstellationer - är bättre än om SD är med på ett hörn. Frågan är då: varför ägnar Expressen en hel ledarsida åt detta i dag? Jo, därför att de mycket väl vet att opinionsundersökningarna är skräp och att SD:s storlek och styrka kommer att utgöra en stor fara för deras liberalgalna inställning till hur ett land bör styras. Länge leve det multikulturella kaoset och helvetesvåldet på våra gator och torg, länge leve granatkastningar, mord, attacker mot polisstationer, gruppvåldtäkter, överfallsvåldtäkter, otryggheten, gängkriminaliteten, det ökade antalet utanförskapsområden, bilbränder, attacker mot blåljuspersonal, knivskärningar... huvudsaken är att SD inte får något inflytande. Det är viktigare än allt annat i dessa ultraliberala och tokvänsterns hjärnor.
https://www.expressen.se/ledare/vaga-tanka-tanken-pa-en-s-m-regering/