Citat:
Ursprungligen postat av
Ossian.allvetaren
De studier du möjligtvis hänvisar till är kritiserade och innehåller många svagheter och inget jag vill diskutera på detta forum med någon som saknar kritiskt tänkande!
Flickor över hela världen vittnar om horribla biverkningar efter Gardasil. Det är ett faktum! I vårt grannland Danmark pågår en intensiv och infekterad debatt om detta kontroversiella vaccin som dessutom ökar din risk för cancer, ifall du skulle råka vara koloniserad med just de virusstammar som vaccinet skall skydda mot. Tillverkarna gör ingen hemlighet utav det; det är alltså en stark kontraindikation!
Men herregud!!! Du fick ett flertal länkar av mig till riktiga, välgrundade studier där samband mellan gardasil och neurologiska sjukdomar uteslöts!
De allvarliga biverkningar som Gardasil påståtts gett är POTS, inte ME/CFS! I Sverige fanns 3(!) fall! Det har som sagt uteslutits och samtidigt uteslutit ett samband med andra neurologiska sjukdomar däribland ME!
Gardasil har getts i miljontals doser världen över och trots detta kryllar det inte av ME-sjuka flickor!
Poängen med vaccinet är ju att man ska ta det innan man är sexuellt aktiv, har man redan blivit det så har man självklart ett sämre skydd om man redan är utsatt för smittan.
Du som påstod dig vara läkare och med insyn i familjen detta handlar om? Du sitter och länkar till youtube-dokumentärer och använder dessa som ”säkra källor” och snackar om att barnens sjukdomar beror på vaccin! Du har ingen aning och INGEN seriös läkare skulle använda youtube-dokumentärer som källa! Fattar inte vad du är ute efter med ditt vaccinsnack? Kvacksalvare är nog ett mer passande namn på dig.