Citat:
Ursprungligen postat av
PippiDreng
Vafan. Det här visste jag ju. Ursäkta min glömska.
Hur som helst så förklarar du det hela bra. Du verkar ha koll.
I ditt exempel kan vi alltså byta ut "strumpor" mot "bitcoin" så vet de som frågat i tråden varför en bitcoin kostar ~10000$.
Med andra ord är det alltså alla som handlar med valutan som gemensamt bestämmer hur mycket den ska vara värd.
Men om vi då snackar FIAT valutor. Kan du ge liknande bra exempel på hur värdet bestäms?
Vilken garanti har de som handlar med dessa valutor att dem håller ett visst värde?
Kan användarna vara med och påverka värdet på något sätt? Är det ens önskvärt?
Jag förstår att det är lite att jämföra äpplen med päron och detta är något av en ledande fråga, men du verkar kunna förklara det hela bra.
Ska göra ett försök att ge min syn på det hela, även om jag är ute på lite tunn is
Jag tror personligen inte på Bitcoin eller andra kryptovalutor. Efter att ha läst på en del, utan att på något sätt vara expert, så ser jag helt enkelt inte värdet i det. Visst, man kan skicka pengar utan banker som mellanhand, men kommer det någonsin vara en särskilt värdefull tjänst för gemene man? Jag tror inte det. Det är endast folk som vill hålla sig undan bankväsendet (oftast kriminella) som kan utnyttja kryptovalutors största fördel. Jag tror inte de kriminella är en tillräckligt stor grupp för att hålla uppe värdet i "valutan" genom efterfrågan från endast den gruppen.
I övrigt ser jag inga andra fördelar, bara nackdelar. Det verkar vara långsamt, energikrävande, höga transaktionskostnader (jämfört med banksystemet) och osäkert (titta på alla hacks som skett med bitcoins för hundratals miljoner stulna). Eftersom det tilltalar kriminella kommer stater göra vad de kan för att sabotera.
Jag är helt övertygad om att det i princip enda som driver kursen i nuläget är ren spekulation. Folk köper för de tror att att kursen kommer stiga, eftersom de hoppas att andra kommer köpa för att de tror att kursen ska stiga, o.s.v. Upp som en raket när psykologin är på det hållet, ner som en pannkaka när psykologin vänder.
Enda tillfället som jag ser, när kursen kan gå upp utan att det är spekulation som driver det, är om vi får en global bankkris och folk inte längre litar på att man kommer få tillbaka pengar man stoppar in i bankerna. Vid ett sådant tillfälle fyller faktiskt Bitcoin en värdefull funktion; digital betalning som är säkrare än banker. Men hur mycket det är värt (=vilken kurs som kommer nås), eller om förtroendet för bankväsendet någonsin kommer bli så lågt, är omöjligt att sia om.
FIAT-valutor är uppbackade av stater, det är det som garanterar deras värde. Svenska staten lovar att du alltid kan betala dina skatteskulder i kronor och alltid kommer få ditt bidrag i kronor. Det ger en följdeffekt av säkerhet i hela samhället som är knutet till den aktuella staten. Med det sagt så är inte heller FIAT-valutor immuna mot spekulation, inflation, bubblor och ekonomisk misär, men de känns säkrare än Bitcoin och de är i nuläget långt mycket mer användbara.