Citat:
Ursprungligen postat av
Dekorima
1. Det är enklare att överdosera någon som redan äter medicin än någon som inte gör det.
2. Det behövs inga som helst kemikunskaper för att få i någon en dödlig dos starka läkemedel. Dessa finns att köpa både i webshopar och om man har kontakter eller har en släkting som har/haft t.ex. cancer. Morfinpreparat, typ Dolcontin eller fentanyl går utmärkt att ta livet av sig med. Särskilt i kombination med alkohol. Så några kemikunskaper behövs icke.
Jag håller inte med, dolcontin är bittert som fan när man krossar det och återigen, de fick knappast 25-20 piller i näven.
Fentanyl + alkohol, hur hade du tänkt dig att ungarna skulle serveras det utan följdfrågor, skulle en blivande professor i momsfrågor ha anskaffat fentanyl, exotiskt men knappast troligt?
Nej, återigen, det är inte enkelt. Skulle inte tro att dessa har besökt webshoppar. men tror du det är hur soft och enkelt som helst så får du gärna tro det.