2018-01-15, 11:40
  #5677
Medlem
larsingvarsfrus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lakritc
Skolchefen har uttalat sig. Allt har skötts klanderfritt tydligen.

https://www.expressen.se/kvallsposten/skolchefen-har-inte-funnits-nagra-signaler/

Enligt en forskare är det anmärkningsvärt att två barn från samma familj inte kan gå i skolan. Borde ni ha reagerat mer på det?
– När vi går igenom det är det så klart en aspekt som man får titta på. Men varje skola har bedömt sin elev utifrån dennas förutsättningar.

Borde man inte funderat över detta när beslutet för den andra dottern togs?

Familj i kris borde föranleda BUP:s involvering. Inte ett ljud hittills om detta.
En kurator har ju knappast befogenheter att avstyra deras inblandning gällande familjesituationen.
Likaväl kommunens socialsekreterare, som också arbetar preventivt. Enbart skola kan inte ansvara för det som framkommit i media. Skolan har rutiner att vidtaga via automatik vare sig flickorna har diagnos eller inte. Speciellt när skolsituationen är så avvikande från gängse formen. Vi får inte glömma att flickorna var fristående individer, med rätt till tänk och tyckanden utifrån dem själva.
Föra sin egen talan. Väldigt skumt alltsamman.
Citera
2018-01-15, 11:48
  #5678
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av larsingvarsfru
Familj i kris borde föranleda BUP:s involvering. Inte ett ljud hittills om detta.
En kurator har ju knappast befogenheter att avstyra deras inblandning gällande familjesituationen.
Likaväl kommunens socialsekreterare, som också arbetar preventivt. Enbart skola kan inte ansvara för det som framkommit i media. Skolan har rutiner att vidtaga via automatik vare sig flickorna har diagnos eller inte. Speciellt när skolsituationen är så avvikande från gängse formen. Vi får inte glömma att flickorna var fristående individer, med rätt till tänk och tyckanden utifrån dem själva.
Föra sin egen talan. Väldigt skumt alltsamman.
Ja, för att handla om så sjuka barn så har det, hittills, nämnts väldigt lite om sjukvård: skolpsykolog, skolläkare, Barnklinik, Habilitering och BUP.
Citera
2018-01-15, 11:50
  #5679
Medlem
DoktorKubiks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rodja
Man skiljer lite slarvigt inom vården på benign och maling cancer.
En benign (sk godartad tumör) kan bli malign om den sitter rund ett aortan t ex.
Eller runt luft/matstrupen, den kan gå att tas bort och hindrar inte längre kroppen att
jobba. Eller blir det för sent att operera och långsamt kan man kvävas till döds pga av
tumörtillväxt som trycker/kväver ett annat viktigt organ. Då är den ju malign även om
själva anatomin på den inte är det. Och den är långsamväxande etc.
En benign tumör kan, som du säger, vara skadlig för den drabbade om den sitter olyckligt till. Detta gör dock inte att den är malign; malign hänvisar till att vävnaden kan växa och sprida sig. Benigna tumörer kan inte sprida sig. En benign tumör som trycker på aortan är således inte malign för att den orsakar skada, den är benign men behandlas ändå på grund av dess olyckliga läge.

Man skiljer heller inte på benign och malign cancer, som du påstår, då cancer av naturen alltid är malign. Det är viktigt att hålla isär termerna; malign, i tumörsammanhang, hänvisar till tumörens natur - inget annat - och alltså inte till hur den sitter eller till hurdana hälsoeffekterna av den är.
Citera
2018-01-15, 11:53
  #5680
Medlem
Har verkligen ingen ny fakta kommit till sedan i lördags? Har jag fel så
PMa eller skriv så lägger jag till i listan..


Vad vet vi?
- Namnet på familjen (bekräftat, Henkow & Brenton)
- Åldrarna (bekräftade f. 2003 & 2006)
- Bostadsort och adress, Björkvägen 3, Bjärred (Bekräftat)
- I somras tjoade och hoppade barnen i poolen (Media)
- Skolhjälp hemma (bekräftat flera media)
- Pappan har fått nedsatt arbetstid samt får arbeta del hemma (Aftonbladet)
- Modern arbetar som skattejurist på Skatteverket (bekräftat)
- Att samtliga gardiner var nerdragna i fastigheten då polisen kom till platsen (Media)
- Rektorn kallar familjen för en familj i djup kris (bekräftat)
- Rektorn säger att skolan har försökt hjälpa familjen i många år (Media)
- Flickorna var sällan i skolan (Rektorn)
- Rektorn bekräftar att flickorna hade medicinska problem (Media & skola)
- Bjärehovsskolan förlusttyngd dragit in en hel del läxhjälp och lärare https://www.sydsvenskan.se/2017-12-1...paket-satts-in
- Grannarna har inte märkt något onormalt (Expressen)
- Del av familjen har setts i affärer under mellandagarna (Expressen)
- Polisen känner inte till dödsorsaken utan hoppas finna den på insidan (Expressen)
- Modern hade någon slags koppling till Gottfries clinic som behandlar ME (Moderns Facebook)
- Moderns Facebook konto https://www.facebook.com/hanna.brenton.1
- Mammans instagramkonto https://www.instagram.com/brentonhenkow/
- Modern hade inga vänner med namnet Brenton utom brodern (egna) på Facebook
- Moderns LinkedIn konto https://www.linkedin.com/in/hanna-brenton-278655b/
- Ena dotterns instragramkonto https://www.instagram.com/agnesisbored/ "agnesisbored"
- Ena dotterns YouTubekonto (Nu borttagen på YouTube)
- Polisen säger sig ha gjort fynd i villan som kan förklara förloppet (bakgrund/orsak) (Aftonbladet)
- Från 2016 fanns en plan med skolan om att försöka, när möjligt, öka närvaron (media)
- Familjen har inte ansökt om stöd från Försäkringskassan (Expressen)
- Faderns bolag ägde två bilar enligt Ratsit, 2014 och 2017 års modell. senaste inköpt i oktober (Ratsit)
- På möten angående hemskolning var både skolsköterska och kurator med (Media)
- Äldsta dottern har ett Instragramkonto

Vad verkar sant!
- Faderns LinkedIn är raderat (dock inte bekräftat att detta skett i samband med händelsen)
- Ena dottern har fått Borrelia med följdsjukdomar och konsekvenser (bekräftat av närstående via PM)
- Dottern som fått Borrelia vart tvungen att sluta med fotbollen (bekräftat av närstående via PM)
- Modern har Facebookvän som arbetar i förening som är aktiva mot självmord (Föreningen MIND)
- Bild på en glad Han*a Bre*to* (n) finns om man söker på namnet + skatteverket + göteborg

Vad tror vi eller är rykten?
- Mamman hade obotlig cancer (spekulation innan fakta kommer)
- Att det är ett utvidgat självmord (spekulationer innan obduktionen är klar)
- ME som sjukdom hos flickorna (bekräftas dock av gniknus2 här på FB)
- Pappan skulle ha hängt sig (chrisemil här på FB säger sig ha säker källa på det)
- Att familjen hade två bilar men som inte stod på dom själva utan möjligen på företag (Inga fakta)

Utan belägg:
- Familjen är med i sekt typ Scientologerna (inte bekräftat och inget tyder på det)
- Barnen hade blåmärken
- Att fadern skulle hängt sig
- Att familjen förlorat bidrag och annat från kommunen eller inte fått hjälp för barnens sjukdomar
- Att någon i familjen hade Spielmeyer - Vogt sjukdom
- Att någon i familjen lämnat brev efter sig
- Fadern har tecknat försäkringar för några år sedan (medlem säger sig ha sålt dessa)
- Att barnen skulle varit isolerade från att umgås med andra

Komplettera gärna med mer info via inlägg eller PM. Jag sammanställer.
Citera
2018-01-15, 11:54
  #5681
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
De dystra framtidsutsikterna gällde nog då familjemedlemmars chanser till ett fortsatt värdigt liv. Inte karriären.

Helt enig med dig.
Citera
2018-01-15, 11:56
  #5682
Medlem
Lonnrots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lakritc
Skolchefen har uttalat sig. Allt har skötts klanderfritt tydligen.

https://www.expressen.se/kvallsposten/skolchefen-har-inte-funnits-nagra-signaler/

Enligt en forskare är det anmärkningsvärt att två barn från samma familj inte kan gå i skolan. Borde ni ha reagerat mer på det?
– När vi går igenom det är det så klart en aspekt som man får titta på. Men varje skola har bedömt sin elev utifrån dennas förutsättningar.

Borde man inte funderat över detta när beslutet för den andra dottern togs? Att bedöma varje fall enskilt är irrelevant för frågan och låter som en bortförklaring.

Det står inget om "varje fall enskilt", det står 'varje elev utifrån dennes förutsättningar'.

Det är hela saken. Det lär ju ha underlättat för beslutet i det andra fallet att den första dottern då redan hemskolades. Då hade de ju utbyte av varandra, om det inte fanns anledning att tro att de inte gick ihop.
Citera
2018-01-15, 12:00
  #5683
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Jag tycker det verkar ganska klart att det inte rör sig om en professur, en s.k. lärostol som är utlyst, utan att han ansökt om att bli befodrad professor. D.v.s. att hans forskningsmeriter kommit upp till professors nivå och han kan få en finare titel och lite högre lön (samt mer makt över forskningen i förekommande fall).
För att försöka undvika trista spekulationer om hans eventuella karriärlystnad i förhållande till det som sedan skett, så kan den som så önskar titta lite på denna sida https://sv.wikipedia.org/wiki/Professor_(Sverige)
från vilken jag saxar

"Professorer anställs på två olika sätt: Antingen efter ett öppet sökningsförfarande till en ledig utannonserad tjänst eller ett befordringsförfarande för redan tillsvidareanställda. Det förekommer också personliga professurer, finansierade av såväl det allmänna som av enskilda företag eller personer. I sådana fall förekommer inget ansökningsförfarande, utan den sökande kallas till tjänsten. Sedan den 1 januari 2011 är den i högskoleförordningen inskrivna individuella rätten till befordran avskaffad. Eventuella möjligheter till befordran regleras i stället i lokala anställningsordningar vid respektive lärosäte.

Ett annat anställningsförfarande gäller den som innehar tillsvidareanställning som universitetslektor och som efter särskild ansökan och meritprövning istället kan bli anställd som professor, om han eller hon önskar detta och har de kvalifikationer som krävs för professur. Han eller hon skall då på vanligt sätt inlämna ansökningshandlingar till universitets rektor och sakkunnigbedöms därefter av externa granskare på sina pedagogiska, vetenskapliga (och i förekommande fall konstnärliga) meriter precis på samma sätt som vid tillsättning av utannonserad professur. I händelse att befordringsansökan tillstyrks får den sökande sin lektorstjänst omvandlad till en professorstjänst, inom lektoratets ämnesområde. Denna reform aktiverades den 1 januari 1999 i Högskoleförordningen som en individens rätt att söka befordran, i första hand som ett sätt att främja jämställdheten. Från och med den 1 januari 2011 avskaffas denna centrala reglering med motiveringen att lärosätena själva skall reglera hur, om och på vilket sätt befordran till professor kan ske."

Hur det än må ha varit i hans fall, så är det mer sannolikt att han sökt långt tidigare än en vecka innan hans värld kraschade.
Citera
2018-01-15, 12:03
  #5684
Medlem
Rodjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Du har fel.
Cancer är malignt. Cancer kan inte bli godartad. Däremot finns det benigna (godartade) tumörer som KAN BLI maligna. Men så länge den benigna tumören är benign så är den de facto inte cancer. Du får nog läsa på lite.
Jag är rätt påläst, kanske läkarna ska läsa på lite när de nämner för patienten malign eller benign, eller att de får med sig info hem.
Det är ingen som bryr sig om att fått höra att basalcellscancer är godartad när den visst kan infiltrera kroppen obehandlad, vilket motsäger det du skriver att godartad inte kan bli malign.

Personligen struntar jag i definitionen när det kan se ut så här av en sk från början godartat
sår. http://www.theestheticclinic.com/cancer/skin-tumors/basal-cell-carcinoma-surgery.html
Jag slutar den här diskussionen här för det är OT.
__________________
Senast redigerad av Rodja 2018-01-15 kl. 12:11. Anledning: Snart OT
Citera
2018-01-15, 12:03
  #5685
Medlem
Geggamojas avatar
Om det är rätt Agnes som har instagramkontot agnesisbored, som länkats till i tråden, då skulle det vara intressant att veta vad hon delat på sitt insta. Hon har 83 följare. Har polisen kollat hennes insta? Vad säger eventuella kamrater? Hade hon några kamrater? Eller var de bara virala vänner? Hotades hon till tystnad av sin mamma eller pappa? Vad försigick innanför husets väggar? Blev hon sexuellt utnyttjad? En granne med hund uttalade sig i tidningen att han aldrig såg familjen ute. Hade Agnes utegångsförbud? Blev Agnes och hennes syster "sjuka" på grund av hot och utegångsförbud och i förlängningen tristess? Får hoppas att polisen drar i samtliga trådar och inte förlorar sig i att föräldrarna hade god status.
Citera
2018-01-15, 12:03
  #5686
Medlem
larsingvarsfrus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Det står inget om "varje fall enskilt", det står 'varje elev utifrån dennes förutsättningar'.

Det är hela saken. Det lär ju ha underlättat för beslutet i det andra fallet att den första dottern då redan hemskolades. Då hade de ju utbyte av varandra, om det inte fanns anledning att tro att de inte gick ihop.

Det förklarar inte varför äldsta flickan inte varit i skolan på så lång tid. Hemskolning är och förblir en kortsiktig lösning. Att sen yngsta går samma väg.. Skolan skulle dragit i stora bjällran för längesedan.
Citera
2018-01-15, 12:09
  #5687
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Picasso2
Inte i det här fallet. Det handlar nog inte om dagar här. Så det blir omöjligt. Arvet kommer delas mellan hans och hennes syskon. Och det kan finnas testamente.
Det är inte så enkelt. Om de var gifta ärver de varandra. Så om mamman dog först så ärvde pappan henne - det betyder att pappans föräldrar även samtlig kvarlåtenskap. Barnens arvslott utgår av förklarliga skäl.
Det skulle betyda att mammans föräldrar går arvslösa. Det kan vara så att även föräldrarnas livförsäkringar tillföll varandra och vem som då ärver dessa i slutändan låter jag vara osagt. Om detta gäller även vid mord låter jag också vara osagt - lär ju utredas.
Citera
2018-01-15, 12:10
  #5688
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Geggamoja
Om det är rätt Agnes som har instagramkontot agnesisbored, som länkats till i tråden, då skulle det vara intressant att veta vad hon delat på sitt insta. Hon har 83 följare. Har polisen kollat hennes insta? Vad säger eventuella kamrater? Hade hon några kamrater? Eller var de bara virala vänner? Hotades hon till tystnad av sin mamma eller pappa? Vad försigick innanför husets väggar? Blev hon sexuellt utnyttjad? En granne med hund uttalade sig i tidningen att han aldrig såg familjen ute. Hade Agnes utegångsförbud? Blev Agnes och hennes syster "sjuka" på grund av hot och utegångsförbud och i förlängningen tristess? Får hoppas att polisen drar i samtliga trådar och inte förlorar sig i att föräldrarna hade god status.
Du har inte stor tilltro till polisen. De kommer granska fallet med lupp. Även om de kommer gå varligt fram i förhör så kommer de ta fram allt som bara går.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in