Citat:
Ursprungligen postat av
SecundusSilent
Reuters fan-boy i denna tråd har "glömt" rapportera att regimen i Seoul medger att den har spridit propagandalögner om DFR Korea och dess personal i Kaesong industripark.
Att detta var lögner från början till slut var ju ganska uppenbart, liksom det är lögner att arbetare utomlands finansierar vapenprogrammen i DFRK.
Allt handlar om att med falsarier försöka knäcka en socialistisk nation som vill vara självständig och inte underordnad stormakter och det internationella finanskapitalet - men detta försök att knäcka DFRK är förstås lönlöst. DFRK är starkt, folket är enigt och kamp- och offerviljan är stor.
#World News December 28, 2017 / 3:22 AM / Updated 9 hours ago:
"SEOUL (Reuters) -
South Korea said on Thursday it “humbly accepts” there is no evidence North Korea diverted wages paid to its workers by South Korean firms in a now-closed border industrial park to bankroll its weapons programs as the previous government asserted.//A group of South Korean businessmen who own factories in Kaesong demanded a formal apology. The companies together suffered losses of 250 billion won ($200 million) due to the closure, aside from equipment and raw materials left behind, the group said in February. “Now that the wage-diversion claim has proved groundless, the government must apologize for abusing state power to suspend the complex and make utmost efforts to reopen it,” the group said in a statement after the conference."
https://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles/south-korea-humbly-accepts-there-is-no-proof-border-park-cash-funded-norths-weapons-idUSKBN1EM064
Artikeln handlar alltså om det gemensamma Kaesong komplexet som är beläget inne i Nordkorea, precis vid gränsen till Sydkorea. Kaesong ska ha kommit till efter ett möte år 2000 där Nord- och Sydkorea sade att de ville arbeta för försoning och samarbete, och de öppnade för produktionen några år senare, 2004. Innan det stängdes ner förra året, så arbetade där 55,000 personer, på 120 Sydkoreanska företag. Lönen var på $160 i månaden, vilket är mer än dubbelt så mycket som minimilönen i Nordkorea.
I samband med att Nordkorea, den 7:e februari, förra året under ett test avfyrade en långdistansmissil så drog sig Sydkorea, bara några dagar efteråt, ur samarbetet. Nordkorea kallade detta för en "krigshandling", och skickade omedelbart de sydkoreanska arbetarna, vilket rörde sig om ett hundratal, tillbaka till Sydkorea.
Anledningen till att Sydkorea valde att stänga ner produktionen var för att man påstod att den lön nordkoreanerna tjänade användes av den nordkoreanska regimen till att sponsra utvecklandet av sitt vapenprogram.
I juli samma år, 2016, två månader efter det att en ny president i Sydkorea hade valts, Moon Jae-in, vilken efterträdde den tidigare avgångne presidenten Park Geun-hye, så sade en tjänsteman från Sydkoreas regering att det inte fanns några konkreta bevis för att löner hade gått till vapenprogrammet.
En expertgrupp sattes ihop av "enande ministeriet" (unification ministry) som skulle undersöka huruvida det fanns ett samband, då detta skulle innebära att pengar gick till ett projekt som FN hade, för att hejda, hade infört sanktioner mot.
Expertgruppen, ledd av prästen Kim Jong-soo, sade under en presskonferens under torsdagen att beslutet att avsluta Kaesong projektet var "ensidigt och muntligt" gjort av den förre presidenten Geun-hy, en dag efter missiltestet förra året, utan någon formel diskussion inom administrationen, sade expertgruppen.
"Presidentkontoret använde sig av argumentet att löner omdirigerades, som ett stort argument, trots att man inte hade någon konkret information, tillräckligt med bevis och inte heller någon rådfrågning med närstående myndigheter, utan man citerade vittnesmål från avhoppare, vilka saknar objektivitet och trovärdighet", sade Jung-soo
"Detta skadar beslutens trovärdighet och kan komma att hindra vår plan om en framtida omstart av komplexet, och samtidigt hindra företagens rättigheter att försvara sina tillgångar p.g.a. den hetsiga processen vid tillbakadragandet", sade han även.
Man skriver också att sydkoreanska företag kräver en ursäkt från regeringen, och att de säger att de har förlorat ungefär $200 miljoner i intäkter p.g.a. nedläggningen, utöver utrustning och material som lämnades kvar. "Nu när påståendet om att löner omdirigerats saknar grund, så måste regeringen be om ursäkt för att de har missbrukat statsmakten för att för att stänga ned komplexet, och göra sitt yttersta för att försöka öppna upp det igen", sade gruppen i ett uttalande efter presskonferensen.
Man nämner också att Nordkorea i oktober i år att de startat upp några verksamheter i Kaesong på egen hand, och sade att de inte var "någon annans bekymmer, vad vi gör i ett industrikomplex, när vi utövar våran nationella suveränitet".
https://www.reuters.com/article/us-northkorea-missiles/south-korea-humbly-accepts-there-is-no-proof-border-park-cash-funded-norths-weapons-idUSKBN1EM064
https://www.reuters.com/article/us-northkorea-satellite-kaesong/north-korea-took-70-percent-of-kaesong-wages-for-weapons-program-south-korea-idUSKCN0VN02O
http://english.yonhapnews.co.kr/northkorea/2017/12/27/14/0401000000AEN20171227007852315F.html
http://edition.cnn.com/2016/02/11/asia/south-korea-kaesong-industrial-complex-closed/index.html
Här är en karta där Kaesong komplexet är markerat:
https://www.google.se/maps/place/Kaesong,+Norra+Hwanghae,+Nordkorea/@37.7359501,123.8360314,6.5z/data=!4m5!3m4!1s0x357cf74304bc8b87:0x89926b3e7cb1a 0fe!8m2!3d37.8537764!4d126.5661908