Citat:
Ursprungligen postat av
FurirRevaer
OT men Säpo hade inget med sjukhusaffären att göra. De inblandade kom från IB och det var i stort sett en helt igenom IB-angelägenhet från början till slut. Det var därför det var så viktigt att just Ebbe och HH höll i "trådarna". Skulle det kommit fram att IB (iofs 03 med Elmér i spetsen men ändå) fortsatt inrikesspioneriet efter avslöjandet hade det tagit fyr ändå upp i regeringen. Affären avslöjades ju hösten -75, elva månader innan valet.
Hade Säpo varit det minsta inblandat hade det ju varit guldläge för HH som var inne på sitt sista år som Säpo-chef. Då hade han ju kunnat rensa ut chefer som var hans motståndare och skapat det Säpo regeringen ville ha.
Olof Frånstedt var åren 1967 - 1978 chef för den operativa delen av Säpo med ansvar för kontraspionaget. Frånstedt stod de västerländska underrättelseorganen nära i den yrkesrollen, inte minst gäller detta CIA.
Hans Holmér var åren 1970 - 1976 chef för Rikspolisstyrelsens säkerhetsavdelning Rps/Säk (Säpo).
Dessa två chefer hade två helt olika roller som stod långt från varandra.
Verksamma CIA-agenter i Sverige hade Olof Frånstedt full kännedom om och kontakt med. Läs hans memoarer! Den kontakten hade inte Hans Holmér.
Jag påstår att det var CIA-agenter som skapade sjukhuslistan som överlämnades i sjukhusledningens hand och det var inte IB-folk som uppförde listan på anställda vid Sahlgrenska sjukhuset som var medlemmar i KFML (r).
Olof Frånstedt berättar i sina memoarer att han tackade nej till IB-agenten Ekberg som anmälde sig som villig att infiltrera vänstern i Göteborg för Säpo:s räkning.
Var så säker på att Olof Frånstedt inte behövde IB:s tjänster vad gäller kontraspionaget!