Citat:
Ursprungligen postat av
mastejag
Och vad händer när de säger nej, ska TS sluta då?
TS har en väldigt svag sits så jag ser inte riktigt varför de skulle gå honom till mötes. Visst han får ha kvar sin ursprungliga anställning och sin nuvarande lön men i regel brukar man ha nedtrappningar på lön alt. inga lönerevisioner på många år samt om TS i sitt missnöje bestämmer sig för att lata sig och glida runt på sitt kommande jobb hittar man lätt en anledning till fortsatt arbetsbrist/varsel och TS sitter där som en fågelholk.
Blir man som chef bortplockade finns det i regel orsaker till det och det brukar ej vara för att personen är för viktig eller vass direkt.
TS skriver klart och tydligt att de onorganiserar, då kan hela avdelningar försvinna eller slås ihop. Kvar blir då en del personer som inte längre behövs, dessa vill företagen allt som oftast köpa ut. Det har ingenting med kompetens eller hur vass man är att göra, ibland är det bara så att företaget inte längre vill satsa på ett specifikt område. Att få 12 månaders lön är då inget ovanligt, det är gisdningsvis inte jobb på McDonalds vi pratar om.
TS sits är riktigt stark, bolaget vill spara pengar och har inga nya roller åt TS.
Varför skulle TS gå med på mindre än han kan? Rekommenderar du TS att ta halva lönen han kan få när han byter jobb också?