Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
/.../ Det kan ju vara DB eller JB (eller JJ) som förmedlat kontakten och/eller instruerat vederbörande.
Har inte AP drogats så tror jag att den som åtagit sig uppdraget att dränka AP nog velat ha med sig en kollega. - Det hade varit skillnad om dödssätt fritt fått bestämmas av den som skulle mörda AP, men eftersom försäkringspengar var inblandade och det hela skulle se ut som en drunkningsolycka så var både kniv och pistol uteslutet - och n.b. JM:s resurser var begränsade: en proffs-torped var inte att tänka på.
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
JJ framstår onekligen som JM:s "go to-guy" under perioden. Hans kompis yy hamnar förstås i ljuset (sades det inte också att JJ kände killen som sålde korv till AP samtidigt som JJ gjorde bankomatuttag intill?).
Tror man känner varandra ganska väl i dessa kretsar; kan fixa kontakter, osv.
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Ser man det så här så framstår det ju närmast som en nödvändighet att JM tar hjälp av flera omkring sig och styr och ställer för att kunna åstadkomma det hela.
Ja, det är hon som delar ut uppdraget - och som måste betala. Själv skulle hon inte riskera att få några blessyrer; en dränkning går inte att jämföra med en injektion, eller att lösa upp några tabletter i ett glas öl.
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Teoretiskt kan det ju vara så att JM bett om hjälp att hitta ngn som kan "skrämma" AP men sen har JM själv beställt mordet.
Från att "skrämma" är steget inte så långt till att förmedla en beställning (och kanske begära en viss ersättning för detta).
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Synar man JJ:s förhör där han talar om att han aldrig kommer erkänna det där mordet och att man borde se till de som sett sin mor misshandlas så kan man väl trots allt tycka sig ana där att han "omvänt" erkänner medhjälp i form av att ha förmedlat kontakter el dyl.
Ja, han menar att han själv helt saknar motiv - men om det finns ett motiv som heter pengar så kanske saken kan ses på ett annat sätt.
Citat:
Den där yy vad är det för figur?
Läs gärna tilläggsprototokollet jag ref. till. - Det finns många "figurer" i FUP, och JM har haft diverse olika kontakter och samarbeten som varat kortare eller längre tid, och allt har gått ut på att tjäna mycket pengar på kortast möjliga tid.
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Om man vänder på steken och tänker så här: Säg att JM säger till barnen att nu måste vi ta och trycka dit AP för att han är förjävlig med sina påhitt och polisanmälningar, och tänker ta tvillingarna ifrån oss och sabba vår ekonomi. Nu måste vi ha en kille som kan vara med och hålla i honom lite så att vi kan skrämma honom och se till att han tar tillbaka polisanmälan och avsäger sig tvillingarna. Vi ställer ut en balja vatten där eller där och så håller vi honom under ytan i omgångar till han ger med sig.
Ger inte det ett lite mer realistisk upplägg som är lättare att svälja för alla som ska involveras?
Framför allt skulle det ge JM frossa eftersom hon då riskerar att man bara tar sig ett bad; hon är säkert helt inriktad på sin försäkring och detta erfordrar planering och ett säkert genomförande. Själv assisterar hon med lättare sysslor, typ kör bil, lagar mat, skriver hotfulla sms, osv.