Citat:
Ursprungligen postat av
MOPspanaren
Filmen började enligt programmet 21:15 och är 109 minuter lång.
Det ger att filmen slutade 23:04, men
- den kanske inte riktigt kom igång kl. 21:15
- är eftertexter inräknade i denna tid.
Vi vet att paret Palme var bland de sista att lämna salongen och vidare så stod de och samtalade med Mårten och Ingrid utanför bokhandeln en stund innan de började promenaden via Sari till mordplatsen.
Kanske någon här har räknat på detta?
OK, första tänkbara tid Grand-besökare kan ha kommit till mordplatsen är då kanske 23.12, om man skyndat sig ut och lämnat Grand 23.07. Att vittnen som passerat mordplatsen kanske 5 minuter har svårt att gå ihop med varandra är inte speciellt konstigt. Det är nog ytterst få som kan svara på om exakt när man placerade en viss plats igår, om det var 23.13, 23.16 eller 23.19.
De vittnen som bevisligen var alldeles i närheten av mordplatsen vid skottögonblicken borde man däremot försöka få ihop med varandra. Detta borde gjorts omedelbart efter mordet. Eller så gjordes det men man kom inte längre. Exempelvis, vem var det som Fauzzi såg gå tio meter efter paret Palme? Anders B? Mördaren? Någon annan, i så fall vem? Anders B säger om jag inte missminner mig att ett sällskap på tre personer gick framför honom, ett sällskap som han uppfattade hade trevligt, när en av personerna i sällskapet plötsligt skjuter en annan. Han uppfattade att sällskapet hade gått tillsammans en längre tid, det vet vi är fel, går totalt emot vad Lisbet säger, men även emot vad Fauzzi, Morelius samt kioskägaren säger. Fick Anders B någonsin frågan att tänka till hur det gick till när "sällskapet" utökades från två till tre personer? För han bör ha gått bakom Olof och Lisbeth när de gick utan mördare som sällskap, eller så har de passerat honom. Här ska vi ha nyckeln, inte till vem som var skytten, men till hör mördaren kom till platsen. Och hur får vi ihop Morelius vittnesmål med detta, hans vittnesmål stämmer ganska dåligt överens med Björkmans, och det är värre än att vittnesmål ca fem minuter innan mordet inte stämmer med varandra.. Vad är sant, det Morelius säger att GM stod och väntade vid Dekorima, allt från några sekunder till flera minuter, eller som Björkman säger, att mördaren ett tag gick så nära att de uppfattades som ett sällskap (kanske var de rentav ett sällskap en kort tid, man ska ju aldrig säga aldrig).