Citat:
Ursprungligen postat av
Browndawg
Jo håller med det måste finnas motiv. Jag tror inte att det finns något dokumenterat fall att en random gått in och dödat en tre barn med mamma på måfå, för att sedan låsa efter sig.
Som sagt jag är lite förbryllad av dessa tre oberoende vittnen. Får inte ihop något alls av händelseförloppet som just nu presenterats.
Om det inte är pappan så ser jag bara två möjligheter.
1. Mamman har fått ett psykbryt vid tanken på att KF kommer att bryta sig in när som helst, anlagt eld i lägenheten efter bästa förmåga för att hämnas lite på hyresvärden genom att förstöra lägenheten, och sedan - lite svagt och hafsigt - skurit halsen av barnen och sist sig själv.
2. Någon som mannen varit skyldig pengar, förmodligen en kriminell machojugge eller alban, har hotat pappan med att döda hans familj om han inte betalar. Pappan har inte trott att det var på allvar. Men det var det... Elden skulle i så fall vara till för att förstöra eventuella DNA-spår som mördaren kan ha lämnat efter sig, och som polisen skulle kunna hitta en matchning på i brottsregistret
Scenario 1 är mer troligt av rena sannolikhetsskäl: att det var just samma morgon som kronofogden skulle komma och vräka dem.