Citat:
Ursprungligen postat av
FlashyBear
Är det inte tvärtom? Kongressen vet att förr eller senare (om 1 eller om 4 år) kommer RussiaHoax att försvinna. Då hindrar det INGET Trump att lyfta upp sanktionerna.
Så därför skyndar kongressen att få så mycket neocon politik som möjligt medan de kan eftersom Trump är "förlamad" av RussiaHoax. Att lyfta upp sanktionerna nu är nog mer livsfarligt för Trump än att sparka Mueller.
Jag förvånas över varför du och de övriga Trumpeterna aldrig verkar ställa er den enkla frågan dvs
varför allt detta dvs lagstiftning som aktivt förhindrar honom att tillmötesgå Putin och Ryssland över huvud taget är nödvändig?
Varför existerar denna formliga besatthet från Trump att gå Putin till mötes och lyfta sanktionerna mot Ryssland, givet att han bevisligen inte vinner
någonting på det, vare sig opinionsmässigt eller politiskt?
Inte ens hans väljarbas, eller för den delen husmedia (till exempel FOX) gillar ju hans agerande och besatthet vad gäller mjuk rygg mot Ryssland?
Varför verkar Trump till
varje pris vilja erbjuda just Ryssland och Putin stora eftergifter?
Varför fortsätter han med sina närmast desperata försök att tillmötesgå Putin och Ryssland, trots att det är kontraproduktivt, till och med toxiskt, på i stort sett varje tänkbart plan?
Kan det trots allt vara så att Trump och/eller någon som han bryr sig om faktiskt är komprometterad, till och med utpressad, av främmande makt dvs Ryssland?
Är det så skulle det ju förklara allting, eller hur?
Och om det
inte är så -
varför fortsätter Trump då på den inslagna vägen? För han är väl rationell - eller?