Citat:
Ursprungligen postat av
Pudelfrillan
Ja verkligen, men nu noterade jag en sak som verkligen fick mig att börja fundera över om PW talar sanning eller om hon medvetet vilseleder allmänheten angående vem som är "pilot".
PU hördes av Rikskrim runt 2001 för kompletterande frågor om vad han gjorde kl. 02-03 den aktuella natten. Om Rikskrim är inblandad i förhör av en person (PU i detta fall) antar jag att de speciellt ville tala med just honom.
Är det inte ett lustigt sammanträffade att även "pilot" enligt färska, nytillkomna uppgifter också hördes just 2001? Är det någon som vet om det var fler personer som hördes runt 2001 eller var det endast PU och "pilot"? Eller är det PU som är "pilot" och allt annat bara rökridåer från PW, som att "pilot" är någon som det aldrig har spekulerats om i tråden, någon som aldrig har varit namngiven osv?
Notera också att PU i tråden har medgivit att han var inne på förhör även 1998, samma år som "pilotmannen" hämtades in efter att polisen hittat det borttappade "brovittnet". Är det alltså både 1998 och 2001 som PU var inne på förhör och att båda de åren stämmer med åren då "pilotmannen" var inne? Dessutom har ju skribenter här i tråden, bland andra "Bickan", hävdat att PU var klädd i vitt den aktuella kvällen. Till detta kan nämnas att "Bickan" (tror jag det var) skrev att en man i vitt sågs nära Helena redan på torget utanför stadshotellet - dock utan att påstå att namnge vem.