Citat:
Ursprungligen postat av
Lonnrot
Man kanske ska tänka så här då:
Eftersom det inte finns skador på AP och eftersom det inte finns kiselalger (alltså dränkt på land) så borde dränkningsättet vara mycket snabbt, praktiskt och på något sätt "presentera sig självt."
Fylla eller överraskningsmoment är en faktor (jag tror f.ö. att AP nog inte söp sig så full som 2 promille om han skulle träffa sina barn, ssk inte om det också var i sällskap med resten av familjen.)
1,36 = 1,36 (kanske något mindre i verkligheten; 2 i urinen). Tycker det skulle kunna tala för att AP på ett ganska tidigt stadium
visste att barnen fått förhinder och inte skulle dyka upp förrän dagen därpå.
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Låt oss för ro skull anta att JB och DB främst har logistiska uppgifter, vilket lämnar JJ och JM.
Helt med på noterna.
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Till äventyrs kan DB och JB vara delaktiga i ev transport av kropp från stuga till brygga. Mordet sker i dagsljus och ganska tidigt för att underlätta rengöring/ avklädning/preparering/placering av kropp. Kläder bränns/forslas bort ev och ersätts med andra om nödv.
Är kanske mer inne på att DB/JB haft betydligt mer undanskjutna roller en bra bit från AP:s döda kropp.
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Hypotes 1: AP dränks relativt tidigt och överraskande på G-Liden, smstrafiken under/efter dådet är JM som messar; promillehalten är fejk. "Alla" (inkl JJ, DB, JB) åker till G-liden i minst två bilar för kräftskiva. AP låter sig övertalas att följa med. JB och DB engageras ev inte direkt i mordet utan hålls vid stugan (eller tvärt om), mat och fika förbereds och flaskor öppnas och ställs fram. AP dränks på bryggan av JJ och JM gemensamt. JB och DB skickas hem med hänvisning till att AP blivit full och oregerlig och börjar bråka med JJ och att festen är slut.
Vad gör JJ, då? - Följer han med hem? - Och det förutsätter att JM känt till exakt hur AP stavar och uttrycker sig plus t.o.m. vissa egenheter i hans tidigare meddelanden till NL under fm. - Hade JM klarat av det? Och under vilken tidsrymd skulle AP ha kunnat få i sig 1,36 primille? - Dock ett intressant scenario det du skisserat här. - Förresten: Vart tog barnen vägen..?
Citat:
Ursprungligen postat av Lonnrot
Hypotes 2: som ovan men det sker senare när AP i högre grad fyllnat till på egen hand. JJ och JM håller sig nyktra.
AP dränks ev i alkoholdrycker och vad man har i ämbar som kan hällas i något inte alltför stort kärl (bålskål?) som inte nödvvis är fult från början (och alltså inte uppseendeväckande). JJ håller JM häller. Ev iskar, kräftfat eller dylikt. Fast det skulle behövts två till eller ngt annat.
"Champagnedränkning = säg 7-8 + 75 cl; det blir inte så många liter till dränkning, men man kan ju iofs ha spätt ut med diverse party-is, apelsinjuice mm. 10 lätt kylslagna l kan man nog ha fått ihop...