Stort tack till MegaTant och Batuta för information om hur 39-åringen kan ha rört sig med buss efter att han lämnade Arlanda!
Vi bör i sammanhanget också komma i håg att Arlanda väl är ett skyddsobjekt (?). Om ett terrordåd sker inne i city tror jag att man skärper vaksamheten ute vid Arlanda tämligen omgående, samt att bevakningen redan normalt sett bör vara relativt hög. Toleransen för män av uppenbart utländsk härkomst med uppdragen luva och sönderrivna byxor bör ha varit synnerligen låg om han uppehållit sig där särskilt länge, allt eftersom minuterna går så sprids ju nyheterna om dådet i city och folks vaksamhet ökar. Själva bevakningspersonalen på flygplatsen bör dock ha blivit upplysta om dådet tämligen snabbt gissar jag.
Han bör därför, gissar jag, ha tagit en buss från flygplatsen tämligen snart efter att han anlänt.
Angående en annan sak; om man pausar denna filmen vid 12:43 så ser man tydligt två svartklädda män som inte kan vara annat än civilpoliser:
https://www.youtube.com/watch?v=wbcGCWC0QSg#t=2.864372
Övrigt folk står en bit bakom dessa herrar som bär svart kostym (?). Folk står som längs en linje.
Stämmer överens med denna bild där man ser att gatan uppåt är tom och att folk står samlade längre upp:
https://www.gangrapesweden.com/stockholm/swedishmigration99.jpg
Förstorar man upp den bilden så ser man även tydligt att mannen i grå tröja håller ett polis-ID i handen. Detta utesluter ju inte att han är vid SÄPO som en annan användare hävdade ty även SÄPO är ju en polismyndighet.