Citat:
Ursprungligen postat av
Ikea-Kamprad
Har du märkt att polisen har en helt annan strategi med informationsgivning denna gång? Istället för öppna kort håller de korten nära bröstet. De viftar med ett kort "vi kan binda GM till förarhytten" men säger inte hur. De låter folk och media spekulera vilt. Förarhytten var demolerad, bränd och vattenskadad så de kan ha ett ögonvittne som har yppandeförbud och som kan berätta hur det gick till då GM tog sig ut.
Man håller en massa presskonferenser där Eliasson i princip sig bara säger vi har rätt man, tro mig. Sedan släpper de lite sånt som är färdigutrett för att hålla media och folk nöjda. Som det heroiska gripandet av GM.
Jag får också en känsla att polisen har bra "bevis" på att MGM var i förarhytten vid dådet. Troligen vittnen som sett han gå ut, troligen blod på dörr eller i hytt som är hans, troligen glassplitter i hans tröja, etc. Erkännande. Polis anser därmed att det är klarlagt.
Men, de kan nog inte bevisa att han var ensam i hytten. (Spekulation.)
På pressträffen igår så användes polisen formuleringar "mycket säkra" eller nåt. Iaf på ett sätt som var lägre än "helt klarlagt, utan tvivel". Jag tror, säger tror, polisen fortfarande saknar 100% vattentäta bevis på att *MGM var i hytten och var ensam i hytten*.
Skulle MGM få för sig att ta tillbaka erkännandet och istället hävda att han satt "bredvid" och om advokaten accepterar detta samt vill och vågar driva försvaret så, tror jag det kan bli en "intressant" rättegång. (Baserat på den info som är publik just nu.)
/// detta bygger på mina tolkningar av hur polis och åklagare har presenterat bevisen och situationen.