2017-04-13, 23:48
  #10369
Medlem
JonasFBs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jaqk
Ju mer jag tittar desto mer övertygad blir jag att det inte är samma ställe. Visst, den svarta fyrkanten och den grå linjen och klistermärkena stämmer, men det är är ju standardlayouten på rulltrapporna. Kolla istället detaljerna på plåten till höger om den svarta fyrkanten. De skiljer sig åt, eller hur?

/// Fast det är olika vinkel och väldigt olika kvalitet på bilderna, så man kanske inte kan göra den typen av jämförelse.
Tycker inte man kan se skillnader i/på plåten.
Tvärtom kan man se vissa intressanta likheter istället. T.ex. Hur skarv mellan plåtar möter/synkas mot skarvar mot golvkakelplattor. De överensstämmer mycket bra mellan bilderna. Och - torde vara saker som mer rimligen skiljer sig åt mellan de olika platserna. Denna likhet stödjer alltså att det är samma plats på bilderna.
Citera
2017-04-13, 23:49
  #10370
Medlem
Att han åkt på ett lejon innan och tappat kontrollen verkar det inte stämma överens med en konspirations video som visar att lejonen inom 150 m av åhlens är intakta. Lejonet som böjt stolpen måste åkt med ett bra tag med andra ord. Ska försöka kolla upp vilka lejon som blev träffade.

Det lutar åt att krukan är hjälten om nu åhlens inte var hans mål.

------

Edit: Efter att ha kollat närmre på det så var det dumt av mig att lita på en foliehatt.

Vid minut 1.54 kan man se att lejonet på vänstersidan är borta vilket stämmer överens med vart lastbilen körde: https://www.youtube.com/watch?v=B_nJng8HFqQ&app=desktop.

Det är ca 80 m från lejonet vid Indiska till åhlens, så det är fullt möjligt att han började tappa kontrollen där och medan han försöker få tillbaka kontrollen dyker blomkrukan som ligger 1-2 sekunder fram och orsakar kraschen.

Här kan ni se att det ska vara två lejon innan: https://www.google.se/maps/@59.3335463,18.0617378,3a,75y,152.33h,74.29t/data=!3m7!1e1!3m5!1smHlG4hvqNjF3ICemiahRAg!2e0!3e2 !7i13312!8i6656!6m1!1e1
__________________
Senast redigerad av zuttarn 2017-04-14 kl. 00:36.
Citera
2017-04-13, 23:54
  #10371
Medlem
Axis.bold.as.loves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Juristakuten
Kan du glömma bort ditt SL-kort nu?
Föremålet är ca 13 cm långt +/- 2 cm, beroende på Akilovs ansiktslängd. Har du sett några SL-kort som är 15 cm? När jag var liten så var månadskorten ca 6*9 cm, men det var i början på 70-talet och dom hade inte något ljusblått fordral.
Dessutom finns det ju då vittnesuppgifter om att han fått instruktioner genom en MOBILTELEFON, när började SL ge den servicen i sina månadskort )i o f s med den kostnaden borde de göra det?

Den som man gör upplivningsförsök på bör vara britten, ja.
Plastfodralet är lite mer än dubbelt så stort som kortet när man håller det utfällt. Du blandar ihop kort och fodral.

Bara för att det står någonstans att han lyssnade på någon som talade betyder inte det att det är automatiskt sant. Vart har du läst detta? Expressen?

Din uppkäftiga attityd kan du ta och lägga på hyllan också.
Citera
2017-04-13, 23:55
  #10372
Medlem
På bilderna, http://www.abc.net.au/news/image/8427508-3x2-340x227.jpg Så ser vi terroristen både före och efter dådet.

Ena bilden är tagen när han är påväg uppför rulltrappan, till lastbilen. Den andra när han är påväg till arlanda-express, alltså nedför, vilket bilderna tydligt visar.


På tillbakavägen ser det ut som att han håller något i handen, troligtvis är det smuts/blod på tröjan i samband med att han håller ihop sin sårade hand.
__________________
Senast redigerad av QWER12340987 2017-04-14 kl. 00:00.
Citera
2017-04-13, 23:58
  #10373
Medlem
A1HORNYLADs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Juristakuten
En helt annan sak som jag funderat en hel del på är den här bilden från ca 14:57
http://cdn02.nyheter24.se/700380ec03d802d802/2017/04/08/1389334/person_polisen_attack_stockholm.jpg

Som jag ser det kan det blå föremålet han håller i handen inte vara något annat än en mobiltelefon.
Om jag skulle gissa så är det en Samsung Galaxy med ljusblått skal att döma av storleken.
...
Underligt är, att det där han håller i handen var vitt från början, när man först gick ut med bilden. Jag såg den bilden på en kollegas dator, just när den var släppt. Kollegan sa att det var en Starbuck's mugg han höll i, därför var hen lite undrande om det var rätt person. Ja,ja.
__________________
Senast redigerad av A1HORNYLAD 2017-04-14 kl. 00:01.
Citera
2017-04-14, 00:00
  #10374
Medlem
Juristakutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Men varför är det viktigt då? Hjälper det dig att komma fram till att det hänt på något speciellt sätt som motsäger vad som ges av andra källor eller? Förtydliga tack.

Och även om du får reda på exakt sekund som första larmet inkom så vet du ju inte i vilket läge inringaren kom fram till SOS alarm, han/hon kanske dröjde några sekunder att ringa och sedan fick vänta ytterligare tid.

SUCK!!!

Vad är det vi försöker komma fram till i den här tråden med mer än tiotusen inlägg nu?
Vi försöker komma fram till NÄR, var och hur händelser utspelat sig klockan 14:53 den 7 april 2017 på Drottninggatan i Stockholm. Vi kan naturligtvis vänta ett halvår eller ett år på fuppen, men jag är lite mer otålig än så.

Det förekommer en rad totalt felaktiga uppgifter i den här tråden, i media etc (är det, de som du kallar källor? Låt mig ge ett exempel: "lastbilen kapades kring 14:30". Det är ju uppenbarligen felaktigt. Jag antog i min första sammanställning (FB) Terrordådet på Drottninggatan i Stockholm (2017-04-07) av händelseförloppet att kapningen skett 14:51. Det tror jag inte längre. Jag tror att den skedde under minuten 14:52. Aftonbladet skriver i sin sammanställning (idag) indirekt att kapningen skedde 14:50.
Jag vill ha fram fakta! Jag tror inte att Aftonbladet, Expressen eller någon annan har för avsikt att ljuga om händelseförloppet, men det stör mig att dessa mediagiganter inte har kunskap nog att inse att vad de påstår i sina artiklar inte stämmer överens med vad som verkligen hände.

Därför vill jag ha fram den exakta tidpunkten när larmet kom in. Sen kan man justera för de sekunder det tar att ta upp luren och ringa. Vi pratar i det aktuella fallet med kvinnan i SVT-intervjun om max fem sekunder.
Har vi den exakta tidpunkten för larmet så kan man beräkna övriga händelser med en felmariginal av 5-10 sekunder (t ex när fordonet blev kapat beroende av hastighet under de första "svängarna" kring AF kyrkan).

Känner vi till den exakta tidpunkten så kan vi presentera en mer precis teori om när saker har inträffat som kommer leda till att mediagiganterna skärper sig i sin rapportering (jag har gjort det förr).

Om man inte är intresserad av vilken sekund saker hände (vilket jag i o f s kan förstå) så bör man inte delta i den debatten!
Citera
2017-04-14, 00:05
  #10375
Medlem
Orsas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av autostoperka
Jämför detaljerna i min och kameranilden
Svarta fyrkanten under
Grå linjen på marken...

Jag tog precis under kameran när jag tog foton

I inslaget pekar han på random kamera
Jag för min del är övertygad att du har rätt, han kommer ner på gröna linjens perrong.

Jag är lika övertygad att han åker rulltrappan upp från blå linjens perrong till Vasagatan. Mannen i rulltrappan bakom honom är slående lik vittnet som ska åka till Malmö och fira sin fars födelsedag.

Frågan är varför han rör sig så snabbt från den översta gröna linjens perrong, via den röda ner till den blå linjens perrong? Jag tror att han vill skaka av sig eventuella förföljare, han inser nog att han har blivit iakttagen vid Åhléns. Detta kan möjligen också vara förklaringen på det till synes orationella, att ta sig till Arlanda Express via Kungsgatan och inte den snabbaste vägen.
Citera
2017-04-14, 00:07
  #10376
Medlem
Juristakutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av QWER12340987
På bilderna, http://www.abc.net.au/news/image/8427508-3x2-340x227.jpg Så ser vi terroristen både före och efter dådet.

Ena bilden är tagen när han är påväg uppför rulltrappan, till lastbilen. Den andra när han är påväg till arlanda-express, alltså nedför, vilket bilderna tydligt visar.


På tillbakavägen ser det ut som att han håller något i handen, troligtvis är det smuts/blod på tröjan i samband med att han håller ihop sin sårade hand.

Inget av det du säger är korrekt!

Bilden till vänster är tagen 14:55 på väg ner i T-banan.
Bilden till höger är tagen ca 14:57 upp från T-banan.

Källa: Polisen

Inga bilder från Arlanda Express har publicerats, mig veterligen!
Citera
2017-04-14, 00:10
  #10377
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Juristakuten
Inget av det du säger är korrekt!

Bilden till vänster är tagen 14:55 på väg ner i T-banan.
Bilden till höger är tagen ca 14:57 upp från T-banan.

Källa: Polisen

Inga bilder från Arlanda Express har publicerats, mig veterligen!



Okej, det var efter det att Leif GW snackade om att ena bilden var tagen före och andra efter som jag reagerade och tittade mer noggrant.


Detta var då en rimlig förklaring enligt mig.
Citera
2017-04-14, 00:12
  #10378
Medlem
Juristakutens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Axis.bold.as.love
Plastfodralet är lite mer än dubbelt så stort som kortet när man håller det utfällt. Du blandar ihop kort och fodral.

Bara för att det står någonstans att han lyssnade på någon som talade betyder inte det att det är automatiskt sant. Vart har du läst detta? Expressen?

Din uppkäftiga attityd kan du ta och lägga på hyllan också.

"Uppkäftiga attityd"? Jag försöker bara få fram fakta! Och du själv då?

Varför skulle han ens ha innehaft ett SL-kort? Och än mer osannolikt vifta med det "UPPFÖR" i rulltrappan i tunnlarna, en bra bit ifrån Vasagatan där han når markplan inför en övervakningskamera?

Tror du skall ta och kolla på olika halmhattsmodeller och vilken som kan tänkas passa dig!
Citera
2017-04-14, 00:14
  #10379
Medlem
ufomammuts avatar
https://www.gangrapesweden.com/stockholm/swedishmigration16.jpg

Den här mannen syns ju rätt så tydligt i videon med. https://www.youtube.com/watch?v=eP6JyHiogdE Vid 1:40 kommer han i rask takt in från vänster och efter det syns han till ett flertal gånger.

Har jag missat diskussionerna kring honom? Vem är han? Varför greps han? Frågorna är många och jag ber om ursäkt om jag missat tidigare snack om det, men har inte sett någon som tar upp honom sen denna video först länkades.
Citera
2017-04-14, 00:23
  #10380
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Juristakuten



Vart finns det info om när/var/hur bilderna är tagna?



Jag tänkte även på en förklaring till det att den ena bilden (nedför) visar mer skäggväxt berodde på t.e.x. sot från branden.


Allt enligt GW:s; ena innan andra efter.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in