Citat:
Ursprungligen postat av
ChrisOhoy
Var uppe vid wallingatan där lastbilen stals... blev lite konfunderad över spåren på marken; någon som vet om den stals på wallingatan och backades ut på drottninggatan eller körde han runt ett kvarter för att komma ut på drottninggatan högre upp? Den påkörda bilen på wallingatan står kvar och på den ser det ut som om lastbilen kommer kom från drottninggatan för att sen köra runt kvarteret innan attacken.
Stals på Adolf Fredriks Kyrkogata, kördes t v in på Olofsgatan, kraschar en bil där i svängen
Upp till Kammakaregatan, tv in på gatan, sedan t v igen in på Drottninggatan. Sedan en tvä vänstersväng in på Wallingatan, kraschar en till bil i kurvan. Kraftiga bromsspår hela vägen.
Alltså kör han i cirkel där.
Tv in på Olofsgatan, tv in på Kammakaregatan igen, sedan ner på Drottninggatan och fullt spjäll hela vägen.
Vid en av svängarna in på Drottninggatan så trycker han iväg ett betonglejon en tre-fyra meter.
Vad som fick honom att tvärbromsa och svänga in på Wallingatan vet ingen, kanske trodde han inte att han skulle klara bilen mellan de två betonglejonen längre ner på Drottninggatan.
Så får jag ihop de tydliga spåren som finns.