Citat:
Ursprungligen postat av
Flying.Swine
Vilka är dårarna som tror att färgen på en jacka identifierar en människa?
Både läkare och polis har sagt att INGA av offren är barn och det är självklart att en elvaårig flicka inte kan misstas för att vara vuxen. Så lägg ner era sinnessjuka kopplingar bara för att jackfärgen möjligen kan likna varann.

Nej, det har varken läkare eller polis sagt, eller har de sagt detta nu senaste timmen? Länk? Källa?
Under presskonferensen sa polisen att man inte ens identifierat offren ännu och på direkt fråga om den försvunna 11-åringen tog han en konstpaus och svarade att de inte kan säga något om henne, för offren är inte identifierade och anhöriga har inte underrättats.
Hade E*ba återfunnits så hade anhöriga gått ut med den infon nu.
Hade det absolut inte varit hon på bilden med den mosade personen så hade anhöriga gått ut med det också, eftersom de vet om att det går snack om det (folk länkade på facebook så de såg).
Hade E*ba fortfarande varit försvunnen, men polis vetat säkert att hon inte är ett av offren, så hade de omedelbart startat ett sökpådrag för att hitta flickan. De gör inte det, eftersom de förmodligen vet att det är den flickan som är bland offren.