http://www.stockholmdirekt.se/nyheter/politiker-kritisk-till-sorgmanifestation-efter-skjuten-gangledare/repqcm!ok2LHIxW8NO627rhAeMcgg/
I lördags samlades människor vid scenen i Hässelby gård för att hedra ledaren för det kriminella gänget Lejonen, som sköts till döds i sin bil i Kista i onsdags. Blommor och ljus låg kvar på platsen hela helgen men plockades bort på måndagsmorgonen och gavs till anhöriga. Detta hade inget med kritiken av manifestationen att göra utan är något man gör när det handlar om offentliga platser.
Enligt Kadir Kasirga (S), ordförande i Hässelby-Vällingby stadsdelsnämnd fick han i helgen samtal från flera oroliga personer som bevittnat ceremonin.
– Jag har full förståelse för de vänner och familj som sörjer, det kan inte vara lätt för dem. Men flera medborgare kände oro över ceremonin för att de sett att många barn och unga deltog och jag delar den oron. De tolkade manifestationen som en romantisering av gängkriminaliteten, säger Kadir Kasirga.