Citat:
Ursprungligen postat av
heheho
Självmord bland äldre har också blivit mycket vanligare efter diagnos av tex Demens, ALS eller cancer.
Äldre kan drabbas av något som kallas för åldersdepression, men i många fall är det en diskussion om det så kallade "rationella självmordet", där åldringar tar livet av sig kort efter att de hamnat på ålderdomshem t.ex.
När det handlar om diagnoser så är det ett annat bord, då handlar det om dödshjälp, vilket går bortom rationellt självmord (vilket helt förnekas av psykiatrin, där man tvärt om hävdar att ett dylikt självmord i själva verket bygger på svår psykisk ohälsa precis som i alla andra fall).
Kolla det här klippet med Noppe för lite drygt ett år sen:
https://www.youtube.com/watch?v=x-BxXZFYbdE. Noppe säger att det gäller att ha roligt och älska människor. Jag tror fan inte man går ner sig i en åldersdepression med den inställningen. Lägg till att han var i god form fysiskt.
Okej om det låg ett kokainmissbruk i bakgrunden. Annars tror jag mord är enda förklaringen.