Citat:
Ursprungligen postat av
Yrisens
Än en gång så frågar jag, anser ni som nu tycker GS är så bra att det var okej att hänga ut en stackars växeltelefonist för att på så vis smutskasta Ekuriren?
Men grina då din jävla växeltelefonist?
Säg åt din arbetsgivare att vara på sin arbetsplats och ta samtalet så har ni ett problem mindre av alla ni har.
Om journalister hade haft lite jävla vett hade dem tagit debatten för länge sen, istället svansar ni runt och hoar mantrat "Skriv ett maaaail jag är på möööööte"

(obs! detta mantra är också populärt bland andra inom den administrativa statsapparaten.)
Dem priviligerade Journalisterna sitter inte hemma med 3 barn och fru med funderingar och frågor som oroar, för att tjäna pengar, som ni fått för er... ja nu blir han väl ensam ett tag när familjen känner sig hotad efter Expressen, SVT, Eskilstunakuriren å mfl jagat igång ett drev.
Hur ser det ut på Sveriges Radio, är det lätt att ta sig in där eller är det bevakat? Har Aftonbladet väktare? Visst har redaktörerna på dem fiiiiinaste tidningarna hemlig identitet å boende med eskort till och från Tornet? Vilken tur att Johan eller Erik eller vad fablars han hette.....nu måste skilja familjen för hotfulla meddelanden som riktats, vilken otur han har som inte är så priviligerade som er, men vem bryr sig?
Vi kan väl inte räkna med någon # nu? Det är väl inte hippt just nu, vi kanske ska hitta på åt er......typ #Vipåmöte #EmailÄrEnRättighet #NätHatExisterarEndastNärDetDrabbarOss , prova någon av dessa nu ni duktiga goda människor på twitter å facebook så ni kan finna er i ett sammanhang igen där ni får låtsats att ni är bäst å godast på att bestämma vem som är ondast å hemskast, ni är så duktiga vanligtvis så jag hoppas ni inte sviker denna gång heller, "nu ska vi visa oss som kollektiv igen", hipp
hipp hurraaaa så braaaa' #ViVillInteStigmatisera,men
Kritiken mot Granskning Sverige och tillvägagångssättet har knappast givit er någon trovärdighet, ni sitter i er lilla kör som vanligt och tror att ni håller takten till tid men nä, ni gör inte det längre