Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Intressant vändning det har tagit med mainstream media i Sverige senaste 10-15 åren, med Expressen i spetsen:
- I en normal demokrati: Medias uppgift är att granska makten, för att se till att denna utövas korrekt, fritt från korruption och med folkets stöd. Fokus ligger på regering och riksdag, och man ställer skarpa och befogade frågor kring hur makten utövas.
Fast när och var har det någonsin varit så? Det har aldrig varit så i Sverige, eller i USA, eller i fleratalet europeiska nationer jag känner till. Tror du inte att detta bara är en myt, en helt igenom falsk idealbild som skapats av media och makten själva, i syfte att rättfärdiga så kallad "demokrati"? Media och medias ägare har under lång tid varit i maskopi och symbios med den politiska och den ekonomiska makten.
Citat:
- I Sverige nu: Media jobbar tillsammas med makten, och ser som sin uppgift att tysta folket. All kraft går åt till att se till att kritiska röster från folket tystas ner, förlöjligas, hängs ut och görs socialt oacceptabla.
Det är värre nu än vad det har varit tidigare, men det beror på att fulmedias och maktens informations- och kommunikationsmonopol tidigare var totalt överväldigande. Det är internet som har undergrävt den gamla ordningen. Tidigare var det en ren envägskommunikation från makten till folket och vanliga männisor hade ytterst liten möjlighet att göra sig hörda, ta del av alternativa åsikter och "felaktig" information eller komma i kontakt med andra "feltänkare".
En annan anledning är att samhället tidigare var etniskt och kulturellt homogent och fungerade ganska bra, folk hade det bra, kände sig trygga och brydde sig inte så mycket. Allt rullade på och man litade i stort på makthavarna och systemet. Idag befinner vi oss i ett sent skede av den globalistiska agendan där makthavarna under några decennier har fyllt vita västländer med miljontals orcher från tredje världen och på olika sätt har brutit ner och förstört våra vita och europeiska kulturer och normer.
Vi lever idag i något som påminner om bibelns Sodom och Gomorra, eller Roms sista dagar, eller slutet av den groteska Weimarrepubliken i Tyskland. Folket är oroligt och makten gör allt för att hålla missnöjet i shack och fortsätta med den globalistiska folkmords- och nationsförstörelseagendan. Därför kommer vi framöver att få se ännu mer dumheter och ännu sjukare beteende från gammelmedia och från maktetablissemanget.
Citat:
Jag tycker det är fruktansvärt det som sker. Vi vet, alla vet, att 80-90% av svenska folket (minst) tycker att Sverige har fört en helt galen invandringspolitik de senaste decennierna. Det är detta som ska tystats ner till varje pris. Så som Expressen mfl tidningar agerar så går det rimligtvis inte längre att kalla Sverige för en fri demokrati.
Sverige har aldrig varit en "fri demokrati". "Demokrati" är dessutom en bluff från början till slut.