Citat:
Ursprungligen postat av
mattep74
Varför inkluderas inte Pakistan, Saudiarabien eller Egypten i listan då. Du vet, de länder där det faktiskt kommit terrorister som skadat USA från?
Därför att USA, traditionellt sett, bedrivit en sinnessjuk Mellanösternpolitik. Man har bekämpat terror-monstret med ena handen och gödt det med den andra.
Helt korrekt är att radikaliserad salafism emanerar ifrån KSA och att Egypten är MB födelseland. Just nu så bekämpas MB i Egypten, men salafisterna får verka helt fritt, inte minst pga det ekonomiska stöd som Egypten får av KSA. Pakistan, inte minst dess underrättelse och säkerhetstjänst, som verkar leva ett eget liv, stödjer aktivt just terrorister. Bin Ladin skyddades i ett årtionde och talibanerna skapades av just Pakistans säkerhetsorgan.