2017-01-21, 15:25
  #73
Medlem
GyllenePeniss avatar
Här är länken till inslaget för er som inte sett det:
https://www.youtube.com/watch?v=urYQhwr1u70
Citera
2017-01-21, 15:26
  #74
Medlem
valleros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lobengula
Något är märkligt. Rawet är normalt en ganska hyfsat begåvad journalist. Här hade han ju någon form av psykbryt. Beteendet var instabilt ungefär som han var påverkad av något.
Ja, av att befinna sig utanför bubblan SVT, där alla tycker samma sak, är otroligt förvirrande för en SVT journalist.
Citera
2017-01-21, 15:26
  #75
Moderator
Lobengulas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackdasen
Kan Peter Rawet lida av någon form av skada sedan han var med om en bilolycka?
Är det därför han agerar så uselt? (förutom själva propagandan som är hans egna åsikter)

http://www.expressen.se/nyheter/svt-profil-svart-skadad-i-bilkrasch/

Nä det där var 10 år sedan. Han har varit helt normal i TV efter det. Men något stod inte rätt till med honom igår. Han ser lite sjuklig ut och det kan givetvis också påverka psyket.
Citera
2017-01-21, 15:29
  #76
Medlem
E-R-N-S-Ts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 1001PS
Peter verkar ha bannat - spärrat samtliga som kom med kritiska kommentarer haha
Självklart, kraken vill ju bara höra hur förträffligt han skötte sin rapportering, ev. kritik spärras effektivt för att inte störa hans skitnödigt uppblåsta självbild.

Kan man vänta sig att tönten känner sig tvingad att gråta ut i valfritt soffprogram nu när han "utsatts" för vad som antas kommer kallas för "nät hat drev" el. dyl? 😄
Citera
2017-01-21, 15:35
  #77
Medlem
Folk är kritiska mot insatsen också på SVT tittarservice.
https://kundo.se/org/svt-tittarservice/d/president-installationen-usa/
Citera
2017-01-21, 15:36
  #78
Medlem
Nicke08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vallero
Ja, av att befinna sig utanför bubblan SVT, där alla tycker samma sak, är otroligt förvirrande för en SVT journalist.
Svenska journalister utgår från att de har en auktoritär position även utanför Ankdammen Sverige. Att de kan göra hur som helst för att sätta dit regimmotståndare.

De utgår från att allt kan redigeras i efterhand och lägga allt till rätta.
SVT reportern glömde uppenbart att det var direktsändning.

De tar för givet att folket på gatan skall vara undergivna när reporten kommer med den statliga personalen och ställer folk mot väggen.

Den svenska modellen blir inte mer tydlig än så här.

Man skäms.
Citera
2017-01-21, 15:40
  #79
Medlem
E-R-N-S-Ts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av flashbackdasen
Folk är kritiska mot insatsen också på SVT tittarservice.
https://kundo.se/org/svt-tittarservice/d/president-installationen-usa/
Fan va bra!
Nu är det dags för "folkets drev", efter allt för många år av MSMs terror-drev.😄
Citera
2017-01-21, 15:42
  #80
Medlem
AnalJesuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av E-R-N-S-T
Fan va bra!
Nu är det dags för "folkets drev", efter allt för många år av MSMs terror-drev.😄
"Ps själv är jag emot trump"

Ytterligare bevis på hur sjuk situationen är här i sverige.

Av med munkavlarna nu, sweden unite emot denna klåpare och hens arbetsgivare!
__________________
Senast redigerad av AnalJesus 2017-01-21 kl. 15:44.
Citera
2017-01-21, 15:42
  #81
Medlem
svallerbyttans avatar
Haha, hennes ansiktsuttryck under intervjun är ju bara oslagbara.

Blir en meme på det:
https://imgflip.com/i/1i2uic
Citera
2017-01-21, 15:45
  #82
Medlem
Nu ska vi inte överdriva Rawets betydelse.
Jag syftar på inlägg som påstår att han skämmer ut Sverige och dylikt.
Först och främst fanns det såklart mängder av journalister från all världens länder på plats som försökte ställa mer eller mindre ointelligenta frågor till Trump-supportrar.
En del av agendan består i att försöka hitta den mest oseriösa supportern o grilla denne med tuffa frågor så man kan förmedla bilden hem att alla som håller på Trump är idisslande rednecks.
Man bör komma ihåg att alla dessa inslag givetvis bara publiceras i journalisternas hemländer, mao kan man inte direkt skämma ut sitt eget land då genomslaget utanför landets gränser är ungefär noll.
Visst kan inslagen spridas mer om det t.ex. är BBC eller liknande engelskspråkig kanal som lägger ut det hela men nu pratar vi om lilleputtlandet Sverige, ärligt talat så vet dom flesta knappt var landet ens ligger så några trötta, förvirrade frågor från en okänd journalist lär knappast lyfta något intresse.

Rawet är dock en stjärna i sig då han trots sina bästa försök inte lyckades förmedla hem någon annan bild än att han själv är en total byfåne.
Jag menar, ta bara tjejen han försökte grilla med sina "tuffa frågor".
Det slutar med att hon bara stirrar på honom o drar fram ett långsamt ookay.
Hon kan såklart inte avgöra om det är tänkt att vara en seriös intervju eller nån slags parodi med Sveriges svar på Borat.
Personligen anser jag att det hela är helt okej trots allt.
Mitt intresse för vad som sker med socialismens språkkanal SVT är mycket lågt.
Man får gärna fortsätta skicka över tomtar som Rawet för o försöka lära upp amerikanarna om socialismens alla fördelar.
Det kan bara sluta på ett sätt.
Det är egentligen lite gulligt att SVT själva tror sig ha någon betydelse i världen, när detta sedan är det bästa man har att erbjuda.
Jämför gärna kalla krigets propaganda med det SVT nu sysslar med så förstår väl de flesta snart hur stor eller rättare sagt liten betydelse det här har i ett internationellt perspektiv.
Hur det hela slutar på hemmaplan är förvisso mer osäkert, socialismens största kalvar har lärt sig att svälja allt totalt okritiskt så länge det kommer från "rätt kanal" så dessa kommer nog tugga i sig även denna rapportering, oavsett hur låg nivå vi övriga än anser att den håller.
Citera
2017-01-21, 15:50
  #83
Medlem
ChristianXs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lobengula
Nä det där var 10 år sedan. Han har varit helt normal i TV efter det. Men något stod inte rätt till med honom igår. Han ser lite sjuklig ut och det kan givetvis också påverka psyket.
Man ser ju i hans Twitterhistorik att han tycker tämligen illa om Trump och att han gärna visar det också. Han såg väl sin stora chans på nåt sätt i denna laddade stund att i sitt sinne förändra världspolitiken med skjutjärnsjournalistiken som skulle skriva in honom i historieböckerna. Efter månader av uppladdning så briserar då bomben, han är på plats, och allt faller platt som en pannkaka. Det har nog inte riktigt smält in ännu hos honom, med tanke på uppförandet på Twitter efteråt.
Citera
2017-01-21, 15:53
  #84
Medlem
Kan inte låta bli och fundera på hur lustigt det hade kunnat bli förståss om Rawet tillåtits delta i en amerikansk tv-debatt inför presidentvalet.
Jag gissar på att båda sidorna snart hade börjat undra vem det var som släppte in den där dåren i studion.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in