Det vi som bryr oss är oroliga för inträffar här i och med Pizzagate är givetvis barnsexhandel och grövre saker. Att bortse att sådant förekommer är att förneka de 100.000-tals barn som utsätts varje år rätten till sitt eget liv.
De flesta normala människors varningsklockor började nog ringa när de fick se bilderna från James Alefantis'
Instagram. Började klockorna inte ringa så kan man fråga sig vilket typ av material som skulle krävas för att dessa personer skall lyfta luren. Regelrätt barnporr? Videoklipp med satanistiska ritualer där barn skändas?
Behöver det gå så långt innan man skall tycka det är befogat att polis bör blandas in? Är det inte lite för sent då? Det är väl trots allt polis och åklagare som skall stå för bevisningen medans allmänheten kan stå för misstanke och anmälan?
Önskas vidare information om hur barnsexhandel kan se ut så kan man kika på
The Reality of Child Trafficking Rings där bla. Kim Noble's målningar tas upp, vilka dök upp i ett tidigt skede i samband med James Alefantis och Comet Ping Pong.
Märk väl att Pizzagate är vad Pizzagate är tills Pizzagate har blivit fullständigt utrett. Att "debunka" Pizzagate med det ena argumentet dummare än det andra är att säga att det material som hittills dykt upp inte är värt att utredas närmare.
Det finns med andra ord inga vettiga motargument utan endast bortförklaringar som att Pizzagate skulle vara "fake news". Bilderna, mailen och donationerna finns där oavsett dess anledning och innebörd.