Citat:
Ursprungligen postat av
Koljarov
I en revolver är det väl ganska ofarligt så länge inte kulan längst ner avlossas, då borde vapnet och handen skadas.
Det är väl där om någonstans viss risk föreligger, men också där risken är absolut minst. Kammarna närmast pipan är ju de som får ta emot gastryck nästan rakt emot sig då kulan pressas genom loppet och en del gaser försöker ta bakvägen ut. Om dessa kammare brinner av har dock gaserna som går ur dem väldigt fritt fram i skjutriktningen och riktas inte om bakåt igen. Dessutom måste detta ske minst två gånger på iallafall ena sidan för att riskera att tända den nedersta kammaren.
Det får således hållas som osannolikt på mycket osannolikt på ännu mer osannolikt att en chainfire skulle tända den nedersta laddningen.
Dessutom är dessa revolvrar rätt snällt laddade, tom upp till 44 kalibers, och det hinner inte byggas upp nåt väldigt tryck i cylindern utan att pipan ligger framför. Kanske man skulle göra sig illa, få lite brännskador osv, men några värre skador riskerar man förmodligen inte. Speciellt inte jämfört med det som uppkommer av en sprängning med rökfritt krut.