Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Men SD skulle rasa och lösas upp alldeles nyss pga dumma dumma Jimmie?
Hur skall ni ha det eg?
Samtidigt har M helt plötsligt lagt nytt avstånd mellan sig och S,hur en ny decemberöverenskommelse skall te sig blir allt mer svår att förstå.
Centern och KD lär få svårt att stödja M med ABK's avbön.
Kvar verkar hemska hemska Jimmie sitta i hörnet.
SD kommer normaliseras ytterligare av ABK's utspel.
Du citerar mig och du undrar jag stilla om också syftar på mig?
Du förefaller vara oreserverat positiv till allt SD gör, vilket får mig att misstänka att du kanske har koppling till toppen. I annat fall är du lika hjärntvättad som de betongsossar som röstar på S trots att deras företrädare kör Bentley och bygger herrgårdar eller gammelmoderater som än idag röstar M trots att partiet inte längre är konservativt utan extremliberalt genom HBQT, nerlagt försvar, feminism, fri kravlös invandring, bidrag till icke medborgare, abdikerandet av statens våldsmonopol osv.
Befogad kritik mot de som ber om att få min röst måste man väl ändå tåla. Om alla väljare med jämna mellanrum omprövade huruvida det parti man lagt sin röst på senast stämmer överens med mina värderingar, åsikter och förväntningar skulle Sverige inte hamnat i det läge vi befinner oss i idag.
SD är hittills förhoppningsvis det minst dåliga partiet att rösta på. De är bitvis svajiga och de kunde hanterat åtskilliga frågor väsentligt bättre. De och definitivt JÅ har hamnat ofta på defensiven. Han har accepterat/tillåtit att PK enbart får skjuta straffsparkar och han ställer sig då ofta på hälarna i skottögonblicket. Han sa själv att sista månaderna till september 2014 var han utarbetad. Det är ingen skam, karln har varit under omänsklig press. Jag tyckte JÅ reaktion när knivhugget Skavlan utdelade i sitt eget program med samma namn gav en indikation att JÅ kanske inte var förberedd för come back.
Tycker du att det är knepigt att man kan tycka SD är det bästa eller minst dåliga alternativet av de åtta partier som står till buds och samtidigt vara kritisk till hur de bitvis och stundtals sköter sina uppdrag?