Citat:
Ursprungligen postat av
popparen
han sar ju dock att det var helt okej att ta kvinnor mellan benen om man har makt eftersom dom då kommer tillåta det. vad tycker du att sänder det för signaler att man röstar fram en sådan man? du är så ignorant att du inte ser problematiken i det? och kom inte och säg att det var längesen. det var 10 år sedan och jag tror inte man förändrar sig så pass mycket när man är i hans ålder. hans grundvärderingar finns självklart kvar.
Om han börja ta bort alla sexmoral-lagar så kan det vara en bra sak för män och jämställdheten, det vore en bra dag för mänskligheten om det skedde, men det kommer inte ske. Som max är han som många andra män vid makt är, hycklare. Vi ser det exempelvis i arabiska länder, där det är strikta sexmoraler för gruppen män och män som grupp är extremt förtryckta, men ändå har män i makt ett harem, de gör ett undantag för sig själva.
Sedan bör du öppna ögonen, kvinnor är inte sådana porslinsdockor som du framhäver dem. Ni försöker ena stunden framhäva att kvinnor har lika stor sexualitet som män, men för i andra stunden spela offerkortet. Bestäm er liksom, har tjejer lika stor sexualitet som män eller är de extremt känsliga för allt som rör sex och ska behandlas som en porslinsdocka? Ni vill ha det bästa ur båda världarna.