Prel. anmälningslistorna till SM om dryga veckan är uppe
http://livetiming.se/program.php?cid=2924&session=0&all=1
Mest intressanta med råge måste ju vara Sjöströms anmälningar: 50 & 100 fjäril samt.. 100 & 200 medley. Antagligen mest för omväxling men känner jag Sarah rätt kommer hon ändå försöka sätta bra tider. 3-4 år sedan hon senast simmade medley och då var hon inte alls den simmaren hon är idag, framför allt inte på kortbana.
Erik Persson & Jessica Eriksson är i Australien och Louise Hansson & Henriette Stenkvist är i USA men annars ser väl dom flesta landslagssimmare ut att vara med i skiftande kapacitet och därmed slåss om VM-biljetter.
Johansson, S. Hansson och Sjödin borde lätt kvala in till VM på diverse sträckor om vi går efter tiderna man satt upp, utan att veta om dessa har VM i planerna. Även Alshammar men hon har väl tackat för sig internationellt.
Där bakom finns ett flertal ytterligare chanser, i axplock Carlsen och Eliasson på korta fristilssträckorna, en förbättrad Vilma Ekström på 50/100 bröst(dock trea i laget så kanske inte räcker ändå), Skagius på 50/100 bröst, Victor Johansson på 1500, Marko-Varga på en rad fristils- och fjärilsdistanser, Kuras på en rad sprintdistanser men främst 100 medley. Ida Lindborg är med men simmar inget ryggsim på SM hur man nu ska tyda det. Kanske tar någon av dom yngre tjejerna som Hanna Rosvall eller Sara Junevik chansen, det hade varit roligt.