Citat:
Ursprungligen postat av
longbow4y
Jag blir inte förvånad om det visar sig att Alexander Fridbacks far är Alexander Stepanov.
Och att Putilov hade skyddad identitet på grund av sin fars fiender. Dvs ryska korrupta ämbetsmän.
Som extra krydda på detta så är ligger tidningen crimerussia.com i Hong kong med en ansvarig utgivare med samma namn som en Rysk storspion i USA. "Elena Vavilova"
http://en.crimerussia.ru/about/
https://intelnews.org/tag/elena-vavilova/
Såvida inte det är Alex Foley vi diskuterar. Se bild på sista länken.
Är det inte lite väl mycket spionthriller över det här? Säger inte att det är fel att spekulera men att två har samma förnamn (Alexander är rätt vanligt) behöver inte betyda att de är far och son
Som jag minns det har Putilov sagt att hans skyddade identitet beror på att han kritiserat Putin så mycket och exempelvis gripits av Assads soldater i Syrien.
Går ju inte att veta men ATT han har skyddad identitet är belagt, som jag fattar det ialf.
Säkerhetsexperterna har sagt att han skulle kunna vara en säkerhetsrisk, inte att han är det. Jag har också sett en expert uttala sig och säga att det är osannolikt att han är rysk agent.